En af Basketligaens bedste skytter snupper en sæson mere i den danske hovedstad. Jacob Hoffman har forlænget sin kontrakt med BC Copenhagen, så den gælder den kommende sæson i Basketligaen.
Jacob Hoffman kom til Copenhagen efter en sæson i Randers, hvor der ikke var så meget spilletid til den danske guard. Men da han kom til theView Copenhagen fik Hoffman en masse spilletid og det kunne ses på hans statistikker. Han sluttede med et snit på 12,0 point, 2,4 rebounds og 1,4 assists per kamp for theView Copenhagen.
Hallen er den samme, men det er nyt holdnavn, som Jacob Hoffman og de andre spillere skal tørne ud for. Mandag morgen offentliggjorde klubben, at de skifter navn fra theView Copenhagen til BC Copenhagen.
På BC Copenhagens instagramside skriver de, at det bliver et samarbejde mellem Stevnsgade basketball, Brønshøj Dragons Basketball og AKS København, som bliver til BC Copenhagen. De skriver også, at der kommer nye spillere til klubben i den kommende tid. Hvem de skriver under med, kan du holde dig opdateret med her.
Jeg hedder Rasmus, og jeg er Fullcourts Basketligaen-redaktør. Jeg brænder for dansk basketball og kan oftes finde i de danske basketballhaller, når der er kamp. Når jeg ikke ser basketball, så læser jeg Journalistik på Syddansk Universitet.









































































