Det gav kuldegysninger da LeBron James i nat vendte tilbage til Cleveland Cavaliers, i en propfyldt Quick Loans Arena. Den fik ikke for lidt ved præsentationen, som vel nok må betegnes som en af de bedste intro’er nogensinde. Desværre for Cleveland, så mødte de et New York Knicks hold, som var indstillet på at drille mesterskabsfavoritterne.
Det var dog hjemmeholdet der lagde bedst ud, med aggressivt forsvar og en del fastbreak-point. Det var også sådan LeBron James’ første scoring kom, endda med en and-one til følge. 8-14 stod det her. Men så var det som om Cleveland-effekten forsvandt. Profilerne begyndte at kører selv, og det resulterede i flere forhastede skud og turnovers. LeBron James bar sin del af skylden, da han bestemt ikke var klar fra start. Og ramte kun 1/7 i første periode, med 4 turnovers oven i.
Fra starten af 2. periode var Cleveland dog fortsat i front, med 31-20, og det lignede længe den ventede sejr. Men pludselig bød New Yorks Carmelo Anthony og JR Smith ind, og fik udlignet føringen til 38-38 kort før pausen. Perioden endte med en alley oop aflevering af LeBron James til Tristan Thompson, som kunne bringe Cleveland foran med 42-44.
Læs også: Danskerne og TV2 tager NBA til sig
Efter en skift første halvleg af “kongen” LeBron James, så han sig nødsaget til at skifte sko i pausen. Men lige lidt hjalp det, Carmelo Anthony var rygende varm, og ramte nogle vanvittige skud henover James. Midtvejs i sidste periode, så det ud til at Cleveland havde givet op. Forsvaret var nærmest ikke eksisterende, og man fortsatte stadig med turnovers i den anden ende.
79-71 til New York med 6 minutter tilbage af kampen, skulle Cleveland for alvor i gang hvis de skulle have en præmiere-sejr. Her trådte Kyrie Irving i karakter, med en steal, assist og 4 point reducerede han egenhændigt føringen til 88-85 med 1 minut igen. Tættere kom Cleveland dog ikke, og for at gnide ekstra salt i såret så satte Carmelo Anthony endnu et vanvittigt jumpshot henover LeBron James, næsten fra baglinjen.
Det hele sluttede 95-90 til New York Knicks, så Cleveland Cavaliers må væbne sig med tålmodigheden før man ser den ventede LeBron James-effekt.
Carmelo Anthony blev kampens bedste med 25 point og 6 assist.
Foto: Keith Allison, Flickr
Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.









































































