Søndag aften/nat bød på 9 kampe.
Toronto med forventet sejr
Toronto Raptors vandt i aftes i mod et modløst New York Knick hold. Knicks ligner ikke et hold der forventes at spille med om slutspilspladser. Med et forsvar uden engagement var det svært at stille noget op mod velspillende Kyle Lowry og ikke mindst Toronto’s stærke bænk. Knicks var ikke hægtet af for alvor, før i 4. periode, men der var aldrig rigtig tvivl om udfaldet af denne kamp. Toronto napper en 108-118 sejr.
LeBron og co. fandt det gode spil frem
Cleveland Cavaliers tog i mod Memphis grizzlies og vandt en overbevisende sejr. LeBron James og Cavaliers har været noget svingende i begyndelsen af sæsonen. De fleste havde forventet at Cleveland var stormet ud af starthullerne, med deres nye “big 3”, LeBron James, Kyrie Irving og Kevin Love.
Cleveland vandt i nat kampen anført af en velspillende LeBron James, der endte på solide 25 point og 11 assists og tilmed havde nogle spektakulære dunks i løbet af kampen. Zac Randholph var ikke at finde på banen for Memphis, da han var ude med en skade. Marc Gasol endte på 23 point og 11 rebounds, men det var ikke nok til at slå Cleveland Cavaliers, som måske er kommet på rette spor og ser yderst farlige ud. 91-105 vinder Cleveland.
Boogie Cousins var et bæst
Sacramento tog i mod L.A. Lakers, der pt. er et hold, man med ro i sindet kan erklære ude af playoff kampen. Den store DeMarcus Cousins var yderst velspillende i aftes og havde hele 14 rebounds kombineret med 29 point.
Kampen var ikke helt uden spændning. Lakers var foran helt til midten af 3. periode, men så tog Sacramento, anført af Rudy Gay og DeMarcus Cousins over og indledte et 15-2 run. Kobe Bryant havde 25 point, men var 8 for 30 i fieldgoals attempts. Nick Young havde 26 point kommende ind fra bænken, men kunne intet stille op mod the Kings. 101-108 slutter kampen til Kings.
Brooklyn fungerede uden Deron Williams
Dog var modstanderen i aftens kamp ikke den mest frygtindgydende. Brooklyn tog i mod Detroit Pistons i en hårdtspillende affære. Brooklyn’s stjerne guard, Deron Williams, sad ude med en skade og der var derfor andre spiller, der var nødsaget til at steppe op. Mason Plumlee sluttede kampen med 21 points og 12 rebounds, sammen med backup guard Jared Jack, der også gjorde sit for at hive sejren i land.
Detroit har ikke fået spillet til at fungere og havde heller ikke heldet med sig i aftes. Andre Drummond endte dog på 18 point og hev hele 20 rebounds ned. Detroit havde mulighed for at sende kampen i OT hele to gange, men formåede bestemt ikke at udnytte det. Brooklyn vinder snævert med 105-110.
Heat uden Bosh og Wade
Ved stort set enhver anden modstander, enhver anden aften, havde de fleste taberdømt Miami Heat, hvis overskriften lød på at deres to eneste superstjerne var ude med skader. Dette var dog ikke tilfældet, da Miami, der før kampen havde tabt 5 hjemmekampe i træk, tog i mod Boston Celtics. Celtics der i løbet af denne uge har tradet deres eneste stjerne, Rajon Rondo, væk til Dallas Mavericks, var ikke i stand til at tirre et amputeret Miami hold. Anført af Luol Deng med 23 points hev Heat komfortabelt en 84-100 sejr i hus uden de store problemer.
Philadelphia vinder
Overskriften siger nok i sig selv. Philadelphia havde kun formået at vinde 2 kampe i denne sæson, før aftens kamp i mod Orlando Magic. Magic ligger derimod kun to pladser ude for playoffs og kunne i den grad godt bruge en sejr i nattens kamp, hvis de skal gøre sig forhåbninger om playoffs. Orlando anført af den store montenegrinske center, Nikola Vucevic, der endte kampen med 19 point og 17 rebounds, havde ikke det der skulle til for at slå en velspillende Michael Carter-Williams og 76’er holdet. 96-88 vinder 76ers.
Solen skinnede i Washington
Washington Wizards tog i mod Phoenix Suns, der forud for kampen havde tabt 6 i streg. Washington er på den anden side kommet fænomenalt godt ud til denne sæson og ligger på en solid 3. plads i Eastern Conference. I mod alle odds spillede Phoenix Suns en fantastisk hold kamp og samtlige spillere der kom på banen formåede at score minimum 2 point. Suns anført af en yderst velspillende Eric Bledsoe med 17 point og 9 rebounds vandt overraskende i Verizon Center i aftes og tog en uhyr vigtig sejr i vejen mod playoffs. Så Suns kunne løbe afsted med en 104-92 sejr.
Indiana endte som sejrsherre i en tæt affære
Minnesota Timberwolves tog i aftes i mod Indiana Pacers. Begge hold har ikke formået at spille specielt godt i sæsonen, indtil videre. Indiana havde 50 point fra starterne og 50 point fra bænken. C.J. Miles kom fra bænken for Indiana og leverede 28 point til kampen, med store 3’ere og and-ones. Minnesota havde ikke heldet med sig i aftens kamp og havde mulighed for at udligne med kun 22 sekunder tilbage, men bolden blev dømt ude og Indiana kunne derfor tage sejren på 100-96. Shabazz Muhammed og Mo Williams endte med henholdsvis 21 og 24 point, men holdte ikke hovedet kold til at kunne lukke kampen.
ANTHONY DAVIS!
New Orleans gæstede i aftes Oklahoma til et brag af en kamp. Holdende ligger mere eller mindre side om side i kampen om slutspilspladser og New Orleans tog med en sejr endnu et skridt mod at komme i slutspillet. Anthony Davis, som må siges at være den mest velspillende i hele NBA for tiden, endte med hele 38 point og 12 rebounds og førte New Orleans til en sejr. Oklahoma’s tidligere MVP Kevin Durant var fraværende i aftens kamp og som for det meste trådte Russel Westbrook op og beviste sit værd. Westbrook havde sågar chancen for at vinde kampen i sidste sekund, men formåede ikke at ramme. New Orleans anført af Anthony Davis vandt en vigtig kamp i Oklahoma. Mest bemærkelsesværdigt i denne kamp, var nok at kampens afgørende scoring faldte 3 minutter før tid til slut stillingen 101-99.
Overblik over aftens kampe:
NYK-TOR: 108-118
MEM-CLE: 91-105
LAL-SAC: 101-108
DET-BRK: 105-110
BOS-MIA: 84-100
PHI-ORL: 96-88
PHX-WAS: 104-92
IND-MIN: 100-96
NOP-OKC: 101-99










































































