Andet-picket i 2014 draften Jabari Parker er endelig tilbage igen efter den gruesomme knæskade som han pådrog sig i sidste sæson.
Jabari Parker havde en fin start på sæsonen inden han blev skadet, og han scorede 12,3 PPG, 1,7 APG, 5,5 RPG. Mange havde faktisk Jabari Parker som favorit til at vinde MVP i sidste sæson, så det var en kæmpe skuffelse at han måtte sidde næsten hele sæsonen ude med en knæskade.
Jabari Parker er endelig klar til at spille kamp igen, men han kommer dog ikke til at få specielt mange minutter på banen i kampen mod Philadelphia 76’ers natten til torsdag, grundet risikoen for at blive skadet igen. Men hvis han kan holde sig fit, og ikke få sig en ny knæskade, så har han gode muligheder for at udvikle sit spil. Man må bare håbe på at han kan holde sig skadesfri, så han ikke ender med at få ødelagt sit store potentiale.
Det kommer uden tvivl til at være vigtigt for Milwaukee Bucks at få Jabari Parker tilbage igen, specielt efter deres sløve sæsonstart hvor de har en record på 1-3. Der er dog ingen grund til at bekymre sig for meget over Milwaukees start på sæsonen da de har et lovende ungt hold med massere af potentiale, og det gør det endda endnu bedre at de er i den svage Eastern Conference.
Foto: Keith Allison – Flickr
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.









































































