Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

NBA

Danmarks første NBA-spiller – Den store debut

Natten til mandag den 4. april 2022 skete det endelig. Iffe Lundberg opnåede sin livslange drøm, og mange, formentligt søvnige danskere, kunne endelig se en landsmand skrive et nyt kapitel i vores basketballhistorie, da han blev den første dansker til at få NBA-debut.

Foto: Matteo Marchi - Virtus Segafredo Bologna

April 2022 vil for mange danske NBA-fans blive en tid, de husker for evigt. Ikke nok med at det blev til debut for den første dansker nogensinde, så blev det også til flot produktion i forhold til points, assists, rebounds og steals samt en franchise record for flest scorede point i et quarter af Phoenix Suns – en periode hvor Iffe Lundberg spillede samtlige 12 minutter.

Dette er den anden artikel i vores serie: ‘’Danmarks første NBA-spiller’’. I første del kom vi ind på et pludseligt exit fra Rusland, det historiske skifte til Phoenix Suns og meget mere. Den kan læses HER.

Den historiske debut

Natten til mandag den 4. april 2022 kl 03:05 med 4:14 tilbage af et opgør mod Oklahoma City Thunder skete det endelig. Gabriel ´Iffe´ Lundberg blev i det øjeblik den første dansker nogensinde til at spille i verdens bedste basketliga, NBA, da han trådte ind på halvgulvet i Oklahoma. 

Du bliver skiftet ind med cirka fire minutter tilbage af kampen mod OKC Thunder, og bliver dermed den første dansker til at spille i et NBA opgør. Hvordan var det, og hvor svært er det at komme ind så sent i en kamp, når du ikke vidste, om du ville få spilletid eller ej?

‘’Det er det, som jeg har drømt om hele mit liv, og nu skete det endelig,” fortæller Iffe Lundberg til Fullcourt.dk. 

‘’For mig er det ikke svært at komme ind, uanset hvilken liga det er. Jeg har så meget selvtillid og tro på egne evner og føler, at jeg kan spille med på alle niveauer.’’

‘’Det er selvfølgelig hårdt at sidde på bænken i mere end 40 minutter, lige så vel som at det ville have været svært, at komme ind efter man har siddet på bænken i 30 minutter herovre (Europa, red.). Når du er vant til visse rytmer, rutiner samt kampens hede og flow, så er det altid svært at komme i gang,’’

‘’Men det var ikke sådan: ‘’Åh nej, hvad sker der, hvis jeg laver fejl?”. Nej, det var mere en følelse af forløsning, og at opnå det som jeg har drømt om i hele mit liv,’’ fortæller Iffe Lundberg. 

En historisk aften for Suns og Iffe Lundberg

Onsdag aften den 6. april amerikansk tid skulle på mange måder blive en historisk aften for både Iffe Lundberg og Phoenix Suns. Ikke nok med, at det blev til den første danske scoring i verdens bedste liga, så skrev Iffe og co. sig også ind i historiebøgerne ved, at sætte franchise record for flest scorede point i et quarter med 48 point – en periode, hvor Iffe spillede samtlige 12 minutter. 

‘’Vi er bagud med 29 ved halvlegen, og jeg er sikker på, at vi bliver kørt over. Devin Booker og Chris Paul spiller ikke, og der går fem minutter af tredje periode, hvor jeg stadig ikke er blevet skiftet ind. Jeg når og tænke: ‘’Hvis ikke nu, så kommer jeg nok ikke ind.’’

Tvivlen nåede at sætte sig i den da 27-årige dansker, men Iffe kunne alligevel se sig skiftet ind ved indgangen til den fjerde periode:

”Det var de kontinuerlige minutter, som jeg havde brug for, for at jeg kunne føle mig tilpas. Det med at få to minutter hist og her, det er der jo ikke nogen, der synes er fedt.’’

Du får scoret cirka halvvejs inde i perioden, efter du modtager en god screening fra Bismack Biyombo. Hvad går der igennem dig, da du ser den gå igennem nettet?

‘’Det var en kæmpe forløsning. Jeg er en ‘’scorer’’, så selvfølgelig går jeg efter at få puttet bolden i kurven. Jeg tror, at jeg havde brændt de første to skud, og det irriterede mig, da jeg gerne ville vise mine holdkammerater og trænere, hvad jeg kan.’’

‘’Som du også siger, så scorer jeg cirka halvvejs igennem perioden, og det ændrer bare hele dynamikken for mig. ‘’Okay, nu har jeg fået scoret’’, så kan jeg sætte et X ud for det. Lad os nu bare spille!’’

Artiklen fortsætter under opslaget

‘’Hvis jeg ikke tager fejl, så er det også på det tidspunkt, at vi går på det der vanvittige run og sætter franchise record med 48 point i et quarter. Det var fuldstændig vanvittigt at være en del af, og det vilde er, at jeg ikke havde regnet med at komme på banen.’’

Lundberg og co. kommer tæt på at levere et af NBA’s største comebacks nogensinde, da de er ved at hente en føring på hele 26 point i den fjerde periode – desværre taber de med stillingen 113-109.

Den sidste dans i denne omgang

Kampen mod Sacramento Kings d. 10 april var afrundingen på grundspillet, og da den danske stjerne var på en two-way- kontrakt tillod den ham ikke videre spil ind i slutspillet – med mindre Suns havde konverteret den til en normal kontrakt. Det gjorde de desværre ikke, og dermed blev det sidste chance for Lundberg til at vise sig frem i denne omgang – hvilket han gjorde flot. 

Du får endelig en hel kamp med 27 minutters spilletid mod Sacramento, og leverer en virkelig flot og well-rounded præstation. Du slutter med en statlinje på 10 point, fem assists, fem rebounds, to steals og nul turnovers.

Du ved før kampen, at det formentlig er din sidste chance for at vise dig frem i den sæson. Hvordan var det at få en hel kamp, hvor du kunne vise dig frem på den bedst mulige måde?

‘’Det føltes først og fremmest rigtigt. Jeg var taknemmelig over, at jeg fik den mulighed. Det var den mulighed, jeg manglede for at kunne bevise, hvad jeg kan med sammenhængende spilletid. Bare det at kunne vise dem, at jeg er en spiller, de kan regne med og stole på.”

‘’For mig handler det altid om, at udnytte den mulighed man får. Jeg ved jo ikke, om jeg får den igen eller ej. Så det handlede mest af alt om at gå ud og være aggressiv, og så må vi se, hvordan det går. I sidste ende så har jeg altid sagt til mig selv, at jeg bliver nødt til at kontrollere de ting, jeg kan. Ting som er ude af mine hænder, har jeg ikke nogen indflydelse på, så der er ikke nogen grund til at tænke på dem.’’

‘’Selvfølgelig håbede jeg på, at de ville konvertere min kontrakt, men det gjorde de ikke, og det er, hvad det er. Jeg gik ud på den bedst mulige måde.’’

I næste del af vores interview med Gabriel ´Iffe´ Lundberg sætter han ord på det spillemæssige koncept i Phoenix, sine holdkammerater, det at træne med under slutspillet og hele situationen omkring Summer League.

Jeg er en 25-årig NBA skribent, som skriver en masse via Fullcourt, min egen hjemmeside og et par andre steder. Twitter er det bedste sted at følge mig! Kæmpe forkærlighed til Bam Adebayo og Mikal Bridges.

Andre artikler med dette emne

EuroLeague

Danskerne satte sig på begivenhederne torsdag aften i EuroLeague, da de to største danske profiler, Iffe Lundberg og Shavon Shields, hver især leverede toppræstationer...

NBA

Mandag aften tørnede to tidligere superstjerne-holdkammerater sammen, i en yderst tæt kamp mellem Phoenix Suns og Houston Rockets

Houston Rockets

Devin Booker afgjorde søndagens opgør med en trepoints scoring med blot 0,7 sekunder tilbage og sikrede Phoenix Suns en 108-105-sejr over Oklahoma City Thunder.

Internationalt

Iffe Lundberg og Partizan Beograd kunne torsdag lade sig krone som vindere af ABA League 2025 efter en sejr mod Buducnost VOLI Podgorica.

Internationalt

Iffe Lundberg og Partizan Beograd kan torsdag blive mestre i ABA League, efter de tirsdag bragte sig foran med 2-1 i finaleserien mod Budućnost...

EuroLeague

Iffe Lundberg er angiveligt på blokken hos EuroLeague-klubben Maccabi Tel Aviv, der jagter en ny guard til den kommende sæson.

NBA

Efter en skuffende sæson har Phoenix Suns sagt farvel til cheftræner Mike Budenholzer.

NBA

Kevin Durant pådrog sig søndag en ankelskade i opgøret mod Houston Rockets, men Durant lader til at have undgået en alvorlig skade.