Nu er den gal igen.
Anthony Davis pådrog sig onsdag en ankelskade, da Utah Jazz var på besøg i Crypto.com Arena i ´The City of Angels´.
Med tre minutter tilbage af første halvleg greb Davis en aflevering i luften, men da han landede, vred han om, og den bomstærke center tog sig straks til anklen og var i stor smerte. AD kunne ikke lægge vægt på foden og måtte derfor have hjælp til at forlade banen af holdkammerater DeAndre Jordan og Dwight Howard. 16 minutter var alt, Davis fik i opgøret, som Lakers vandt snævert, 101-106.
De første meldinger lyder på, at der ikke er noget brækket. Der er i stedet tale om en forstuvet ankel, og tidshorisonten kan være alt fra 1-2 uger til minimum 6-8 uger. Torsdag skal Davis have foretaget en MR-scanning, bekræftede Lakers-cheftræner Frank Vogel efter kampen.
Skaden er et hårdt slag for Lakers, der sæsonen igennem har kæmpet med et voksende lazaret. Anthony Davis har allerede misset 17 kampe i denne sæson, og nu ser det altså ud til, at han bliver tvunget ud på sidelinjen igen. Sidst kæmpede han med en knæskade, og forud for opgøret mod Jazz var det tilmed tvivlsomt, om han ville få spilletid grundet ømhed i højre håndled.
Onsdagens opgør var blot den 20. kamp i denne sæson, hvor trioen LeBron James, Anthony Davis og Russell Westbrook alle var i aktion.
Davis spillede en flot kamp, inden han blev skadet. AD leverede 17 point, 2 rebounds, 2 assists og 2 blocks i de 16 minutter på gulvet.
Se den ubehagelige episode herunder:
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)









































































