Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

FIBA World Cup

Spansk rutinesejr over Argentina i VM-finalen!

Spændingen udeblev mellem Spanien og Argentina i VM-finalen, som spanierne vandt med sikre cifre, og kunne fejre guldet for anden gang i landets historie.

VIP logen i Kina som talte prominente navne som Kobe Bryant, Tony Parker, Derrick Rose og Chris Bosh var forberedt på en brag af en VM-finale akkurat som resten af fansene foran de små tv-skærme. Braget udeblev dog i den grad mellem Spanien og Argentina.

Havde nogen sagt at Spanien og Argentina i VM-finalen ville stå overfor hinanden inden slutrunden havde de fleste grint. Alle pegede på en finale mellem Serbien og USA, men begge skuffede og måtte i stedet nøjes med at spille om femte-ottende pladsen.

Istedet kunne de fra tilskuerpladserne se Spanien vinde guldet for anden gang i nationens historie, da de slog Argentina med overbevisende 20 point 75-95.

Første gang at Spanien vandt er tilbage i 2006 i Japan, imens Argentina ikke har vundet guld siden 1950, hvor VM blev afholdt første gang nogensinde. I 2002 var Argentina i finalen, men tabte dengang til det daværende Jugoslavien nu Serbien.

Intet spænding i opgøret

Argentina startede utrolig nervøst, og scorede ikke før halvvejs inde i første periode. På den anden side udnyttede det rutinerede spanske mandskab muligheden og kom foran med 14-2. Argentina kom tibage men spanierne svarede igen tilbage med et 9-1 run til det endelige resultat i første periode 23-14.

Herefter var der skrevet Spanien over hele kampen. De bevarede kontrollen, og styrede spillet i begge ender af banen. Argentina fik ikke mulighed for at komme tilbage i kampen igen.

Ricky Rubio blev slutrundens og finalens MVP med sine 20 point, 7 rebounds og 3 assists i finalen. Sergio Llull scorede 15, imens Marc Gasol var tæt på en triple-double med sine 14 point, 7 rebounds og 7 assists. Brødrende Hernangomez scorede begge 11 point hver imens Rudy Fernandez blev noteret for en double-double med sine 11 point og 10 rebounds.

I den anden lejr blev Gabriel Deck topscorer med 24 point, efterfulgt af Laprovittola og Campazzo med hhv. 17 og 11 point. Luis Scola, som har spillet en fantastisk turnering indtil i dag, blev holdt på blot 8 point i kampen.

Tidligere i dag vandt Frankrig over Australien i kampen om tredjepladsen og bronzemedaljerne med 67-59.

https://youtu.be/lP_mvKD6gQE

Skrevet af

Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.

Andre artikler med dette emne

Nyhedsoversigt

Tirsdag blev der trukket lod til kvalifikationen frem mod VM 2027 i Qatar. Danmark skal først gennem sommerens prækvalifikation – derefter venter enten Tyskland...

Internationalt

Noah Nørgaard har været storsprudlende i årets landsturnering i den spanske U18-liga, men nu står han overfor sin største test.

Nyhedsoversigt

Det bliver Norge og Kroatien, som Danmark til august skal møde i præ-kvalifikationen til VM 2027.

Bakken Bears

Den tidligere Bakken Bears-stjerne Michel Diouf skal igen spille i Spanien. Diouf har skrevet under med CD Huelva Baloncesto.

Internationalt

Magnus Møllgard har skrevet under med Caja 87 Basket og napper således endnu en sæson i Spanien.

Nyhedsoversigt

Grækenland gør comeback efter 16 år, og USA stiller stærkt op.

Bakken Bears

Den højtflyvende guard Magnus Møllgaard forlader spanske Class Bàsquet Sant Antoni. Det har klubben meldt ud på Instagram.

Basketligaen

Holbæk-Stenhus har været på rov i Spanien, hvor de har hentet 20-årige Bernard Edokpayi.