Falcon har valgt at styrke dameholdet ved at tilføre nye kræfter til trænerteamet med øjeblikkelig virkning. Indtil dags dato har Thomas Soltau stået i spidsen for Falcons damer, men omstruktureringen betyder nu at dette team udvides til tre personer.
Pressemeddelelse: Falcon har valgt at styrke trænerteamet omkring klubbens Elite Damehold. Claus Strøh og Camilla Vang træder med øjeblikkelig virkning ind i trænerteamet, sammen med Thomas Soltau og tæller nu 3 coaches. Falcon mener, at holdet har et kæmpe potentialle og Falcon ønsker med dette at optimere holdet muligheder og præstationer.
Yderligere er Thomas Soltau’s firma Soltau ApS og TheBasketballGuide.com tiltrådt som sponsor for Dameholdet. Hjemmeside er et forsøg på at give tilbage og støtte seriøse spillere i at blive bedre.
(Foto: James Hjertholm)
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.
