fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

EuroLeague

Rygte: Euroleague-hold melder sig på banen i kampen om Iffe Lundberg

Ifølge den italienske avis Resto del Carlino er der nyt i transfersagaen om Iffe Lundberg. Fredag skriver den italienske avis, at det tyrkiske Euroleague-hold Fenerbahce Beko Istanbul er interesserede i at forstærke truppen med den danske landsholdsspiller.

Foto: fiba.basketball

Rygter om den danske landsholdsstjerne Iffe Lundberg har ikke været en mangelvare denne sommer.

Det har været en offentlig hemmelighed i over to måneder, at danskerens fremtid i klubben er usikker, og at Virtus Bologna overvejer sin muligheder angående den danske landsholdsspiller.

Hidtil har Iffe Lundberg og Bologna angiveligt modtaget konkrete bud fra israelske Hapoel Jerusalem og tyrkiske Galatasaray, som dog begge er blevet afvist af Iffe Lundberg.

Men fredag kunne den italienske avis Resto del Carlino berette, at en ny tyrkisk klub har meldt sig på banen i kampen om den 28-årige dansker.

Ifølge Resto del Carlino er Euroleague-holdet Fenerbache Beko Istanbul nemlig brændt varme på den danske Bologna-spiller.

Artiklen fortsætter under opslaget

Erstatter skadet spiller

Fenerbahce står lige nu i en position, hvor de er tyndt besat på guard-positionen, efter deres nye stjernespiller Raul Neto pådrog sig en slem knæskade under VM med Brasilien. Neto er ude på ubestemt tid, og det har fået Fenerbace til at kigge på en erstatning.

Ifølge basketballmediet Sportando er forhandlingerne mellem Bologna og Fenerbahce godt igang, men for at et Fenerbahce-skifte kan blive en realitet for Iffe Lundberg skal den tyrkiske klub opfylde nogle specifikke krav.

Virtus Bologna overvejer at slippe Iffe Lundberg et år før tid, men de italienske sølvvindere er ikke villige til at lade ham gå gratis. Ifølge Fullcourt.dk´s kilder skal Fenerbahce nemlig købe Lundberg fri af sin kontrakt i Bologna

Det samme var tilfældet for Semi Ojeleye, der tidligere på sommeren forlod Virtus Bologna til fordel for Valencia Basket for den nette sum af €300,000.

Skulle Fenerbahce eller en anden klub ikke være villige til at betale et ´buyout´, bliver Lundberg i Italien.

Sportando skriver videre, at de to parter også skulle være i dialog om en byttehandels-løsning, hvor Lundberg bliver sendt til Tyrkiet, mens Nick Calathes bliver sendt den anden vej, Ifølge Superbasket.it skulle Virtus Bologna dog foretrække et ´buyout´.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Bakken Bears

Anders Sommer tager skridtet direkte fra Basketligaen til EuroLeague.

Internationalt

Noah Nørgaard viste sig frem fra sin absolut bedste side til den netop afsluttede NBA Academy Games-turnering i USA.

Internationalt

Noah Nørgaard er i disse dage i USA, hvor han er inviteret til at deltage i en prestigefyldt ungdomsturnering arrangeret af NBA.

Internationalt

Frida Formann er efter fem år i USA hjemme i Europa, hvor hun har landet en aftale med mesterholdet Nyon Basket.

Bakken Bears

Bakken Bears må tage afsked med Urald King, der i næste sæson skal spille i den tyske Bundesliga.

Internationalt

Tobias Jensen var en af Ulm bedste spillere i torsdagens femte finale i Bundesligaen. Det har nu resulteret i, at han er blevet kåret...

Bayern Munich

FC Bayern München er atter tysk mester efter et vanvittigt drama i finaleseriens afgørende kamp fem mod Ratiopharm Ulm. Bayern slog Ulm med cifrene...

Internationalt

Mads Bonde stortrives i Spanien, hvor han har skrevet under på en kontraktforlængelse med Gipuzkoa Basket.