Shavon Shields er tirsdag blevet opereret i sit højre håndled for den skade, han pådrog sig i Euroleague-opgøret mod topholdet Real Madrid i sidste uge. Den danske landsholdsspillers italienske klub Olimpia Milano melder, at operationen gik som håbet, og at han snart er sin skade kvit.
Shields har gang i en flot sæson for Milano, der ligger placeret på en femteplads i Euroleague. I den italienske Serie A befinder Milano-mandskabet sig solidt på førstepladsen.
Milano-stjernen snitter 12,6 point, 4 rebounds, 2,7 assists og 1,1 steal per kamp i Euroleague i denne sæson.
📝 Comunicato Olimpia Milano su Shavon Shields ➡ https://t.co/u31oqaU1uo
📝 Olimpia Milano statement regarding Shavon Shields ➡ https://t.co/Je9RaHWkuN#insieme pic.twitter.com/194GEsM3nL
— Olimpia Milano (@OlimpiaMI1936) December 21, 2021
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)









































































