Rygterne har været mange de seneste par dage, men nu står det klart: Daniel Hackett forlader CSKA Moskva, som han har spillet for siden 2018, og skifter til Virtus Segafredo Bologna.
Det har den italienske klub offentliggjort på Twitter.
Hackett´s kontrakt i Italien udløber i 2024.
🔊 DANIEL HACKETT È BIANCONERO ⚪⚫
Bentornato in Italia DH 🔥🔙#thisisVirtus #thisisUs #WelcomeDaniel pic.twitter.com/mgMwMAgl5o— Virtus Segafredo Bologna (@Virtusbo) March 3, 2022
Italienske Hackett spillede senest i hjemlandet i 2015. Dengang spillede den 34-årig guard for Olimpia Milano.
Daniel Hackett var med til at vinde Euroleague med CSKA Moskva i 2019 og har 201 kampe for det russiske hold på sit CV.
Jeg er sidens redaktør for Basketligaen og har været det siden februar 2021. Jeg er 21 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe.
