Der var stor glæde i Horsens IC lejren fredag aften, efter at klubben havde sikret sig sit første danske mesterskab i 9 år, og Vedran Borovcanins første.
Horsens IC slog Bakken Bears med 72-44 og sikrede sig guldet på egen hjemmebane i en kulisse, som mange danske klubber blot kan drømme om. En ellers intens kamp mistede dog spændingen i fjerde periode, da Bakken Bears begyndte at tage desperate skud, imens Horsens IC blot kunne trække mere, og mere fra – Læs alt om kampen ved at klikke her.
En af hovedpersonerne i den gule trøje i år, og en af de spillere der har været en stor hjælp for klubben til at nå dette mål er Vedran Borovcanin, der i aftes fik 14 point, 10 rebounds, 4 assists og 1 steal -Hør herunder hvad han havde at sige efter kampen. Se interviewet herunder.
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.
