Fullcourt erfarer hertil eftermiddag at Team FOG Næstved har fået deres nye pointguard på plads.
Det drejer sig om den 26 årige amerikaner, Troy Franklin, som målet 183 cm. Han beskrives som værende meget sammenlignelig med Corin Henry. Er hurtig, godt skydende, og har en god evne til at lave steals.
I den forgange sæson spillede han i den amerikanske liga PBL, for Lake Michigan Admirals. Her spillede han 16 kampe, med et pointsnit på knap 20 pr. kamp. Dette krydret med 4,6 assist, 3,9 steals og 3,7 rebounds.
Team FOG Næstved præsentere formentlig Troy Franklin en af dagene, og der følger vi selvfølgelig op på denne nyhed.
Dermed tæller Team FOG Næstveds guardteam en trio af amerikanere, med Troy Franklin på pointguard-pladsen, Gary Franklin på Shooting Guard pladsen, og Caleb Walker på small forward positionen, foruden Alexander Bak samt Philip Hertz og de to unge, Mads Bonde og Filip Rajovic.
Det forventes derudover at Team FOG Næstved snarest ligeledes kan præsentere en amerikansk center. Denne må være indehaver af et cotonou pas.
Se video med Troy Fanklin lige her:
Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.









































































