Stevnsgade SuperMen må resten af i år klare sig uden deres Big-man eftersom han har meddelt klubben at han af personlige årsager ikke har mulighed for at fortsætte.
Det drejer sig om forward/center Rasmus Vistesen Nørgaard, som desværre på grund af travlhed i egen virksomhed og eksaminer på uddannelsen har taget beslutningen at han i øjeblikket ikke ikke kan overskue alt dette i kombination med al den tid, der skal bruges på træning og udekampe, som er nødvendig i Basketligaen.
Med det sagt så har Rasmus i følge klubben ikke forladt klubben som sådan, i og med at den danske spiller har udtrykt at han vil hjælpe og støtte, hvor det tidsmæssigt er muligt.
Derudover har han også ladet døren stå en lille smule på klem, for evt. at vende tilbage, når eksaminerne er vel overstået i februar 2016 eller på et senere tidspunkt.
Rasmus Vistisen Nørgaard nåede at spille 7 kampe for københavnerne hvor det blev til 6.6 point og 3.1 rebounds pr. kamp.
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.









































































