Randers kom ind til kampen med nederlag til de tre andre Pro A-hold i tre af de seneste fire kampe, men med en solid anden halvleg chokerede gæsterne i Forum Horsens. Kronjyderne kunne rejse hjem fra Østjylland med en sejr på 106-93 i bagagen.
Værterne lagde ellers ud som lyn og torden. Et 12-2 run gav en drømmestart til hjemmeholdet. Randers kom bedre med, som perioden skred frem, men der var stadig en forskel på syv point ved første periodes slutning. Anden periode blev igen startet med et 12-2 run, men denne gang var det udeholdet. Det gav Randers føringen for første gang i opgøret. Kampen bølgede frem og tilbage, men et 9-1 run sikrede hjemmeholdet en føring på 48-42 ved pausen.
Horsens lykkedes langt hen ad vejen med at holde gæsterne bag sig i tredje periode. Forspringet blev dog mindre og mindre, og kort inden slutningen af tredje periode havde Randers igen taget føringen. Et 10-4 run til Horsens sendte atter hjemmeholdet i front i begyndelse af sidste periode. Det var dog en stakket frist, for langsomt tog Randers styringen over slutningen af kampen og kunne køre sejren i hus på 106-93.
Topscorer blev Brantley Bynum med 25 point efterfulgt af Charlie Burgess med 20 point. Vedran Borovcanin var med 16 point mest scorende for Horsens. Bynum skød flotte 9/12 fra toeren og var samtidig en enkelt rebound fra en double-double.
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.









































































