Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Mikkel Plannthin: Vi skal være skarpere fra start

Mikkel Plannthin havde ikke lige så meget vind i sejlene, som i mandagens kamp, hvor han scorede 29 point. Men Svendborg kom dog tættere på en sejr i aftes, men måtte igen se sig besejret af Team FOG Næstved.

Det ser sort ud for Mikkel Plannthin og Svendborg Rabbits, der nu er nede 2-0 i serien mod Team FOG Næstved. Der var dog fremskridt at spore i kamp to, som kaninerne ellers førte midtvejs i tredje periode.

“Vi mangler lige et par ekstra procent i starten, vi gravers os lidt et hul. Og så kommer vi tilbage i tredje, hvor jeg synes vi spiller rigtig god basket, specielt forsvarsmæssigt med masser af energi og en fed kulisse. Og så er det som om vi kommer lidt på hælene igen, og så har Næstved momentum resten af kampen.”

Næstved er det bedst skydende hold fra distancen, og det fik Svendborg lukket ned for i dag. Og det gjorde også en forskel i følge Plannthin.

“De to sidste kampe, her i slutspillet og i grundspillet, på nær i denne her, der har de skudt rigtig godt. Så der har det været nogle rigtig svære kampe at vinde. Så det er klart, at det gjorde en forskel i dag.”

På mandag venter kamp tre, og der skal Svendborg, i følge Plannthin være klar fra start, hvis de ikke skal på tidlig sommerferie.

“Vi skal være lidt skarpere fra start af. Når vi graver os det hul der, så er vi lidt på hælene, og så er det en kamp om bare at komme tilbage. Og der er Næstved for godt et hold, til at gøre det i mod.”

Hør hele interviewet med Plannthin øverst i artiklen.

Skrevet af

Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.

Basketligaen

Torsdag aften blev den nye sæson af Basketligaen skudt i Arena Svendborg, hvor et velspillende Horsens-mandskab snuppede sæsonens første sejr.

Basketligaen

Der hersker ingen tvivl hos Mads Andersen, når spørgsmålet omkring klubbens målsætning lyder. Han ved i den grad, hvad der kræves af ham.

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.