Unge Aladdin Barakeh har takket ja til en kontraktforlængelse med Horsens IC, på yderligere en sæson.
Han fik store dele af sidste sæson spoleret af skader, men Aladdin Barakeh har alligevel fået forlænget sin kontrakt hos Horsens IC. Dermed får han muligheden for at spille en hel sæson i klubben, hvor han har fået sin opvækst.
Aladdin Barakeh har tidligere tilbragt tre sæsoner hos rivalerne Bakken Bears, hvor det var begrænset med minutter.
I sidste sæson blev det til 16 kampe med et snit på 6½ minut, 2 point og 1.1 rebound, men Horsens IC skriver i en meddelelse på Facebook, at man forventer, at Aladdin Barakeh kommer ud til den nye sæson i topform.
Horsens meldte tidligere ud, at man, udover Aladdin Barakeh, fortsat har Vedran Borovcanin, Frederik Rungby og Lawrence Alexander i truppen, mens landsholdsspilleren Christian Benzon er blevet hentet til efter endt collegeophold.
Foto: Trine, Vildmedfoto.dk
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.









































































