Sidste basketfan i Fullcourts fanserie hedder Frederik Tønning Larsen og kommer fra Næstved. Han er uddannet social- og sundhedsassistent og arbejder i socialpsykiatrien. Og så er han glødende Team FOG Næstved-fan.
Frederik Tønning Larsen holder formen ved lige med jævnlige besøg til sit fitnesscenter. Det var her, at han i 2014-sæsonen opdagede et par fribilletter til basketballkamp i Arena Næstved. Så han tog afsted.
“Der var godt med knald på. Det var helt fantastisk at opleve den stemning, larm og gejst,” siger han.
Frihed og action
Siden har den unge næstveder været til så mange Team FOG Næstved-kampe som overhovedet muligt. Det er især det høje tempo og skiftende spil, der får ham til at komme igen.
“Der sker hele tiden noget. Det er intensitet og action,” siger han og tilføjer:
“Kampene i Basketligaen bliver oftest afgjort i sidste sekund. Det er utroligt spændende.”
For Frederik Tønning Larsen er det også en form for frihed at tage til basket.
“Man kan virkelig slippe tøjlerne løs og støtte hundrede procent op om holdet”
Kaptajnen
Den spiller, der har gjort mest indtryk hos Frederik Tønning Larsen, er Philip Hertz.
“Han gjorde en forskel i de tilspidsede situationer. Han gik forrest. Han var kaptajnen,” siger han.
Philip Hertz spillede i Team FOG Næstved i fem år. I sidste sæson sørgede han i snit for 11.3 point, før han i juli 2019 skiftede til israelske Harpoel Beer Sheva.
Den første pokal
Frederik Tønnings Larsen største minde som fan af den sydsjællandske klub fandt sted i Jylland.
“Vi lavede det mest sindssyge comeback i Horsens. Det var vores første titel nogensinde. Det var en kæmpe oplevelse,” fortæller han, om dengang Team FOG Næstved i 2017 slog Horsens IC med 81-80 i pokalfinalen.
Her scorede Philip Nolan på straffekast med 0,8 sekunder tilbage af kampen.
NFYNWA
Siden sejren i 2017 er det ikke lykkedes Team FOG Næstved at vinde pokalen. Men Frederik Tønning Larsen er fortrøstningsfuld. Og han gør sit bedste forsøg for at vise holdet støtte.
“Det første jeg gør om morgenen på en kampdag er at trække i Næstved-trøjen,” siger han.
Og for at støtte op om holdet, har man været et lille smut til England og lånt lidt sangtekst, fortæller han:
“Vi synger altid ‘Næver Forever. You Never Walk Alone. We Love You Næstved.’”
Skribent på Fullcourt. Dækker hovedsageligt den danske basketliga.









































































