Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Hørsholm støtter brysterne

Hørsholm 79ers har valgt at støtte op om kampen mod brystkæft i samarbejde med Kræftens Bekæmpelse. I den anledning har de valgt at gå ”pink”.
Dagens arrangement er et dobbelt-arrangement hvor både dame og herrer vil varme op i lyserød trøjer. Trøjerne vil efter kampen bliver udlodet til en indsamling. Indsamlingen fungerer ved at man ved hjælp af Mobilepay kan ”stemme” på spillerne, for dermed at være med i lodtrækningen om en trøje. Hvis man er interesseret i lodtrækningen skal man anvende nummeret 28456848 og skrive spillerens navn i kommentaren.

Udover de lyserøde opvarmingstrøjer kan publikum også købe ”Pink Biletter”. Ved købt at disse går halvdelen af indtægterne til Kræftens Bekæmpelse. Halvdelen af trøjesalget går også til Kræftens Bekæmpelse, mens dagens lotteri går ubeskåret her til.

Dagens dobbelt-arrangement har også skabt interesse fra Christiansborg. Mellem dame og herrer kampen vil erhvervsminister Brian Mikkelsen være at finde i Hørsholms partnerlounge hvor der er mulighed for at stille spørgsmål.

Eventet starter kl. 13.30 hvor Hørsholm tager i mod Lemvig i Dameligaen. Efterfølgende tager 79ers mod lokalrivalerne fra Copenhagen Wolfpack.

Skrevet af

Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Bakken Bears

Bakken Bears knuste Horsens på ny og er dermed klar til DM-finalen for den 24. gang i streg.

Basketligaen

Basketball er ikke ens overalt, og det har Tony Wroten mærket på egen krop.

Basketligaen

Amerikanerens tid i Danmark gik næppe som ønsket, og den hårde start sætter han nu ord på.