Stevnsgade tog SISU til sidst
Stevnsgade leverede en solid overraskelse, da de i kvartfinalen slog de ellers ubesejrede Hørsholms 79ers. I semifinalen var modstanden også hård, da man skulle op imod fjerdepladsen i Dameligaen, SISU. SISU vandt det indbyrdes opgør i ligaen, men Stevnsgade fik taget revanche, da de kunne booke en plads i finalen med en sejr på 65-53.
Det blev en helt lige kamp i de tre første perioder, hvor perioderne blev vundet med et, tre og et point. Det var generelt en lavtscorende kamp, men SISU lagde ud som lyn og torden med et 11-0 run. Hjemmeholdet svarede igen med et 9-0 run og efter første periode var SISU foran med et enkelt point.
SISU startede også anden periode bedst, men så stemplede Hanna Sheikh ind. Hun scorede 12 point i træk for Stevnsgade, der kunne gå til pause med en smal føring på 34-32.
Stevnsgade kom bedst ud efter pausen og fik opbygget et forspring på otte point. Gæsterne var ikke klar på at tabe, så de fik svaret igen og var blot bagud med tre point inden sidste periode.
Ingen af de to hold scorede i de første næsten fire minutter af sidste periode. Det blev meget symptomatisk for SISUs sidste periode. Stevnsgade kom langsomt i gang igen, og med et 8-0 run til sidst kunne hjemmeholdet glæde sig over sejren.
Topscorer blev gæsternes Cassandra Nofuente, der spillede samfulde 40 minutter. Hun scorede 25 point og tog 16 rebounds. Mest scorende for hjemmeholdet var Eno Viso med 19 point, mens Rikke Fabricius med 12 point og 11 rebounds var eneste med en double-double.
Aabyhøj bookede finalepladsen i anden periode
Den anden semifinale stod mellem ligaens andenplads og BMS Herlev på femtepladsen. Aabyhøj vandt mødet i ligaen med 30 point, men det blev en langt tættere affære denne gang.
Første, tredje og fjerde periode blev umanerligt tætte, men hjemmeholdet fik slået afstanden i anden periode, der i sidste ende betød en sejr på 72-62 til Aabyhøj.
Aabyhøj startede kampen bedst, men gæsterne fik langsomt arbejdet sig ind i opgøret. Det fortsatte til kort inde i anden periode, hvor hjemmeholdet lavede et vanvittigt 17-0 run. Alberte Rimdal og Andrea Bach Larsen stod for alle pointene. Gæsterne fik samlet sig en smule, men måtte se sig være bagud med 41-30 ved pausen.
Efter pausen lignede det, at Aabyhøj ville køre sejren sikkert hjem. Forspringet blev øget til 23 point, men et 15-1 run til gæsterne, der sluttede kort inde i fjerde periode, gjorde ondt på værterne. Der var dog stadig ni point mellem de to hold. Wolfpack prøvede, men de kom aldrig tættere på en syv point. Dermed kunne Aabyhøj juble over den anden finaleplads.
Topscorer blev gæsternes Katrine Jessen med 23 point. Hun var samtidig en enkelt rebound fra en double-double. Værternes Malene Lind Pedersen og Alberte Rimdal scorede begge 22 point. Malene Lind Pedersen krydrede sin indsats med en double-double, da hun også tog ti rebounds.
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.



































































