Gustav Drejer Erichsen står foran sin første sæson i Basketligaen.
Det blot 16-årige stjerneskud, der netop er blevet færdig med 9. klasse, skal fremover være en del af Værløse Blue Hawks´ ligatrup.
Det har klubben annonceret på Facebook.
Den nordsjællandske klub har hentet ham i SISU Basketball, og Blue Hawks har stor forventninger til den eftertragtede unge guard, de kalder et af Danmarks største talenter.
– Gustav er ét af de største talenter i landet, og vi er glade og stolte over, at Gustav har valgt at spille i Værløse. Jeg ser frem til at arbejde med Gustav og se ham vise sit store talent frem, udtaler Værløses cheftræner, Jonas Sørensen.
Hvis efternavnet på Værløses nye komet lyder bekendt, så er det helt forståeligt. Gustav Drejer er nemlig lillebror til den tidligere Bakken Bears-spiller Frederik Drejer, der efter sommerferien skal på college i USA.
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)
