50 point.
Så mange point scorede Randers Cimbrias stjerneskud Jonathan Klussmann, da det kronjyske mandskab lørdag eftermiddag var på besøg hos Klussmanns tidligere arbejdsgiver BK Amager. Det 19-årige stortalent spillede en kamp, han næppe glemmer foreløbeligt, og Klussmann beviste atter, hvad han er i stand til på en basketballbane.
Klussmann skød 14 for 19 fra gulvet, 9 for 12 fra trepointsland og ramte 13 af 14 forsøg fra straffekastlinjen.
Randers Cimbria besejrede BK Amager komfortabelt med 118-88, og det danske storhold er dermed videre til landspokalturneringens kvartfinaler, hvor de skal møde theView Copenhagen, der også var i kamp lørdag.
I deres 1/8-finale var Nørrebro-holdet en tur i Aarhus for at møde Viby, der spiller i den næstbedste række i Danmark, og hovedstadsklubben uddelte øretæver til 1. divisionsholdet. theView Copenhagen vandt med 59-105.
De resterende to 1/8-finaler skal afvikles søndag den 12. december. Det ene opgør er mellem Falcon Basketball og BMS Herlev, mens Værløse Blue Hawks skal møde Bears Academy.
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)









































































