Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Nyhedsoversigt

Warriors holder serv efter flot comeback

Mavs vs Warriors var endnu engang på programmet, da kamp to af semifinalerne skulle afgøres natten til lørdag.

Foto: Parkes Ousley - Flickr

Det var endnu engang et tændt publikum i Chase Center, som bød indenfor til kamp to i dette års Western Conference Finals. Hjemmeholdet, Golden State Warriors, tog første kamp mod gæsterne fra Dallas Mavericks, og Dubs skulle igen forsøge at holde serv hjemme i San Francisco.

Kampens forløb

Dallas kom meget bedre fra start i nattens kamp, og det var mest på baggrund af ramte 3-point skud. Mavs scorede på seks af 15 forsøg i de første 12 minutter. Luka Doncic var også bedre med end i kamp et. Især deres nedjustering på pick & rolls gav Luka meget mere plads at bevæge sig på. Doncic med 18 point i første periode!

Warriors startede langsomt, men kom godt med i løbet af perioden, hvor især Stephen Curry spillede flot. Draymond Green var dog knap så godt spillende, da han gang på gang smed bolden væk. Dallas foran med 32-25 efter første periode.

Dallas fortsatte deres brandvarme form på de dybe skud, og lavede hele NI 3-point scoringer i anden periode på kun 12 forsøg. Se lige den her flotte scoring af Luka Doncic:

Det så længe ud til, at Mavs skulle til halvleg med en føring på cirka 20 point, men et sent run af Stephen Curry bragte forspringet ned på 14 point ved pausen.

Stilling ved pausen: Warriors 58 – 72 Mavericks

Steve Kerr må ha’ råbt nogle alvorsord ind i Warriors mandskabet i pausen, for de kom ud med en helt ny energi. Det var ikke bare et Steph Curry eller Klay Thompson-takeover, men derimod flot hold basket. Kevon Looney scorede 9 point i perioden, og har generelt været en af deres vigtigste spillere over de to første kampe.

Begge hold var iskolde fra 3-point linjen, men alligevel halede Warriors ind på Mavs. Stillingen ved udgangen af tredje periode: Warriors 83 – 85 Mavericks.

What goes up must come down.. Det var lidt mottoet for Dallas i anden halvdel af nattens kamp. Selvom Jalen Brunson og Luka Doncic spillede en flot kamp, så skød Mavs kun fire for 17 på 3-point forsøg i halvlegen.

Warriors fortsatte de flotte takter, og bragte sig hurtigt foran på deres første skud i fjerde periode. Stephen Curry, Klay Thompson, Jordan Poole, Otto Porter Jr og Kevon Looney spillede alle store roller i deres flotte comeback. Steph Curry satte da også et flot punktum for deres præstation med dette skud!

Slutresultat: Golden State Warriors 126 – 117 Dallas Mavericks

Spillerpræstationer

Stephen Curry: 32 point, otte rebounds og fem assists
Kevon Looney: 21 point (career high) og 12 rebounds
Jordan Poole: 23 point og fem assists

Luka Doncic: 42 point, fem rebounds og otte assists
Jalen Brunson: 31 point, syv rebounds og fem assists
Reggie Bullock: 21 point og 6/10 på 3-point skud

Jeg er en 25-årig NBA skribent, som skriver en masse via Fullcourt, min egen hjemmeside og et par andre steder. Twitter er det bedste sted at følge mig! Kæmpe forkærlighed til Bam Adebayo og Mikal Bridges.

Andre artikler med dette emne