121.000 kr.
Så meget lød underskudet på hos TFN Basket A/S, som er selvskabet bag Team FOG Næstved, da de præsenteret deres regnskab fra 2021/2022 sæsonen. De røde tal på bundlinjen er ellers ikke noget, som klubben er vant til. De har nemlig de sidste ni år kunne vise grønne tal, når de har været ude og præsentere deres regnskab.
Hårdt år
I pressemeddelelsen skriver klubben, at de er tilfredse med resultatet, fordi der har været en masse omstændigheder i de forrige sæsoner, som har gjort det svært at drive et basketballhold.
Covid-19 spillede en kæmpe rolle, når man snakker om økonomien i de fleste klubber i Basketligaen, og det gælder også i Team FOG Næstved. Grundet nedlukninger har klubben ikke kunne hentet penge ind i entre- og sæsonkortsindtægter.
Coronaen fik også en kæmpe betydning for sponsorindtægterne i den sydsjællandske klub. Klubben kunne ikke skaffe nye sponsorer i tre måneder, som også havde betydning for de røde tal på bundlinjen.
I sidste sæson sluttede Team FOG Næstved nummer fem i ligaen, og dermed ude for pladserne, som skal spille semifinaler i Basketligaen. Det betød, at klubben ikke fik semifinale-bonusser af deres sponsorer, som også kan forklare underskudet, skriver klubben i pressemeddelelsen.
Trofaste sponsorer
I et interview med Fullcourt.dk fortæller direktøren hos Team FOG Næstved, Andreas Larsen, hvordan tre forskellige faktorer har været med til at minimere deres underskud i den forrige sæson.
“Den første er at vi har haft imponerende mange trofaste loyale sponsorer som har bakket op om holdet. Vi har mistet pænt store indtægter, men vi har kunne fastholde virkelig mange flere sponsorer. Uden dem var det gået helt galt.
Det andet er at vi fra august til og med november havde et super godt sponsorsalg. Det gik faktisk virkelig godt indtil der blev lukket ned igen.
Det tredje er at vi har sparet voldsomt meget på alt det som sponsorerne og fans måske ikke lige ser. Vi skar i spillerbudget, vi har ikke haft en fuldtids assistent træner, omkostninger på kontoret mv. Det samme på kontoret. Vi har til gengæld ikke sparet en krone på vores sponsorkoncept, men givet den gas og det tror jeg har været med til at vende udviklingen. Vi fik sammen med Andy lavet et godt hold på banen,” fortæller Andreas Larsen til Fullcourt.dk
Ligaens nummer et
Lige nu ligger Team FOG Næstved nummer et i Basketligaen, og den sportslige succes kommer i samarbejdet mellem sponsorer og klubben, fortæller Andreas Larsen til Fullcourt.dk
“Vi investerer ret meget i vores sponsorkoncept og det tror jeg er den primære faktor for at det går godt. Det er klart, at det jo er en fordel for os at det går godt sportsligt, men det er ikke grundspillet der afgør det. En pokalfinale og en god slutplacering i mesterskabskampen kan potentielt betyde at flere vil være med,” skriver Andreas Larsen til Fullcourt.dk
Direktøren fortæller, også om hans ønsker for Team FOG Næstved og for klubben regnskab i denne kommende sæson.
“Det vigtigste er, at vi har fokus på vores produkt på banen og vores produkt udenfor. Jeg forventer, at vi laver et overskud som minimum er på størrelse med det underskud vi havde i sidste sæson, men gerne bedre. Det betyder, at vi skal have flere sponsorkroner i kassen, så det arbejder vi benhårdt for,” fortæller Andreas Larsen til Fullcourt.dk.