fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Randers Cimbria slår Team FOG Næstved i heftig duel

Denne kamp mellem Randers Cimbria og Team FOG Næstved vil ikke blive skrevet i historiebøgerne som den mest velspillede kamp i Basketligaen. Men spændning var der massere af i tirsdagens Basketliga-kamp. Randers Cimbrias Jonathan Klussmann afgjorde kampen med 3,2 sekunder tilbage. Kampen sluttede 77-75 til hjemmeholdet.

Foto: Sam´s Photos

33 fejl. Den statistik var meget visende for kampens forløb. Det var en rodet fornøjelse i Randers her til aften. Men på trods af en rodet kamp, så blev den først afgjort i de døende sekunder af kampen. Det var Jonathan Klussmann, der vandt kampen for hjemmeholdet. Han sørgede for sejren, og holdene kunne gå i omklædningrummet med resultatet 77-75 til Randers Cimbria.

Der var ikke rigtig nogle af holdene, som fik gang i det spil som de ønskede. Det betød at holdene byttede føringer gennem hele kampen. Næstved vandt første periode. Men Randers kom efter det, og de sluttede anden periode med en føring på 42-39. I tredje periode kom “Borgmesteren”, Chris Nielsen, i gang med det trepointsskud som han er berømt og berygtet for. Han sørgede for en fem-points føring inden den sidste periode.

Tæt til det sidste

Det ligende en sikker sejr til Randers i store dele af fjerde periode. Men med et godt “run” af Næstved-spillerene, så var kampen helt lige med 1 minut og 15 sekunder igen. Næstveds Vincent Bailey bragte Næstved foran med to. Men med to ramte straffekast fra Reginald Kissoonlal og et flot lay-up fra Jonathan Klussmann, kunne Randers fejre en flot tilkæmpet sejr.

Kampens topscorer blev Team FOG Næstveds guard, Bubu Palo, som sluttede kampen med en double-double. Han lavede 23 point og 11 assists.

Jeg hedder Rasmus, og jeg er Fullcourts Basketligaen-redaktør. Jeg brænder for dansk basketball og kan oftes finde i de danske basketballhaller, når der er kamp. Når jeg ikke ser basketball, så læser jeg Journalistik på Syddansk Universitet.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

De næste 2 år streames alle Basketliga-kampe på Ekstra Bladet+.

Bakken Bears

Anders Sommer tager skridtet direkte fra Basketligaen til EuroLeague.

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Vejen Basket er godt i gang med sammensætningen af næste sæsons trup.

Basketligaen

Mathias Bak Christensen er igen at finde på holdkortet hos BC Copenhagen.

Basketligaen

Amerikanske Max Murrell er ny mand i Holbæk-Stenhus.

Basketligaen

Martin Poulsen er blevet udstyret med en ny aftale i BC Copenhagen.

Bakken Bears

Bakken Bears har forstærket truppen med amerikanske Sam Sherry, der kommer til klubben på en etårig aftale.