Det blev til en tæt kamp, i serien mellem Milwaukee Bucks og Chicago Bulls, hvor Bucks dog i sidste ende endte med at tage sejren over Bulls. Kampen endte 93-86. Giannis Antetokounmpo blev kampens topscore med 27 points, hvor han gik 10-19 fra gulvet. Nikola Vucevic blev topscoren for Bulls med 24 points.
Bucks har vundet 17 deres seneste 18 opgør og ville gøre deres for, at det skulle blive endnu en sejr. Milwaukee tog en tidlig føring på 32-16. Det så ud til at dette ville blive en storsejr til Bucks, men så let blev det ikke. Resten af kampen, havde Bucks store vanskeligheder med at score. Efter første quarter skød de 53,8% fra gulvet, men i de rastende tre quarter skød de blot 34,5% fra gulvet. Bucks helt store problem var mistede bolde. Bucks havde 21 mistede bolde. Giannis og Middleton havde tilsammen 12 mistede bolde. Dette var også grunden til, at smed en 16 points føring. Da godt halvdelen af tiden var spillet i tredje quarter, kom Bulls foran med en scoring fra Nikola Vucevic.
”Hele holdet var ude af rytme i aften. Vi var ikke i stand til at finde hinanden, som vi plejer at gøre. Vi missede en masse åbne skud, som vi normalt ville ramme. Normalt rammer vi dem, som er med til at give os energi’’. Lød det fra superstjernen Giannis Antetokounmpo efter kampen, hvor han havde snakket med ESPN.
Jrue Holiday, var ligeledes ikke tilfreds med måden Bucks havde spillet kampen. Dette er hvad han sagde til ESPN efter kampen: ’’ Vi er nødt til at vinde de grimme kampe. Det var en kamp og det var hårdt. Men det var en grim kamp’’.
Jrue Holiday, der ellers gjorde sit defensivt og gjorde det svært for Zach LaVine, der i kampen gik 6-19 fra gulvet og 2-10 fra trepointslinjen.
Chicago Bulls, der eller startede sæson med et brag, har den sidste halvdel af sæsonen måtte se sig slået af hold med en rekord .500 eller bedre. I sæsonen løb Bucks da også af med alle fire indbyrdes kampe. Så på trods, at Bulls har tabt 18 ud af de seneste 19 kampe, så har Bulls trods alt formodet at gøre noget rigtigt defensivt, og holdt Bucks til kun 93 points. Men de er nødt til at ramme deres skud, som var været svært for dem.
Jeg har fulgt med i NBA siden 2013-14 sæsonen. Jeg følger ligeledes med i collegebasket.









































































