fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Eurobasket

De danske kvinder måtte nøjes med to nederlag i det forgangne landsholdsvindue

Danmark gik sejrsløse gennem det netop overståede landsholdsvindue, da de tabte til både Storbritannien og Estland.

Foto: fiba.basketball

Det danske kvindelandshold har den forgangne uge været forbi England og Estland i kvalifikationen til EuroBasket 2025.

Desværre måtte de danske kvinder forlade begge nationer med nederlag i bagagen, hvilket placerer dem på tredjepladsen i kvalifikationens gruppe D med én sejr i fire kampe.

Gruppens førerhold, Sverige, har været suveræne med fire sejre ud af fire mulige og er derfor allerede kvalificeret til næste års EM, der skal spilles i Tjekkiet, Tyskland, Italien og Grækenland.

Hårde vilkår

Danmark er rent matematisk ikke helt ude af kampen om spille sig med til EM-slutrunden endnu, da kvalifikationens fire bedste andenpladser også kvalificerer sig til EM.

Det må dog siges, at sandsynligheden er i den meget lave ende qua hvordan de øvrige grupper har udfoldet sig. Der skal med andre ord lidt af et mirakel til, og derudover skal danskerne også have et par hjælpende hænder andetsteds fra.

Annonce. Scroll for at læse videre.

Efter det netop overståede landsholdsvindue ligger både Kroatien, Holland, Ungarn, Finland, Polen, Storbritannien (fra Danmarks gruppe), Letland, Israel, Slovakiet og Schweiz alle med to sejre, og har dermed et væsentlig bedre udgangspunkt end Danmark, med kun to kampe tilbage i kvalifikationen.

Dertil er der tre hold, der befinder sig på andenpladsen i deres gruppe med tre sejre. Således kunne det godt ligne, at Danmark samt de ovenstående nationer kommer til at kæmpe om den sidste billet til EM som en af de fire bedste andenpladser i kvallen.

Tætte nederlag

Landsholdsvinduets første kamp blev spillet i Manchester, England, hvor Danmark skulle møde Storbritannien.

Første halvleg forløb – set med danske briller – ganske fint, dog med briterne i førersædet, men eftersom hjemmeholdet vandt både tredje og fjerde periode sluttede det med et nederlag til Danmark på 75-62.

På FIBA´s verdensrangliste finder vi Storbritannien oppe på en 23. plads, mens Danmark til sammenligning sidder på 51. pladsen. Ifølge verdensranglisten gik det altså som forventet.

Men hvis man som seer skulle sætte sine forventninger ud fra ranglisten, holdt den til gengæld ikke stik i danskernes næste kamp, der blev spillet søndag. Her tabte Danmark i Estland med 66-58, hvilket på flere måder var lidt af en overraskelse.

Annonce. Scroll for at læse videre.

På verdensrangslisten befinder Estland sig helt nede på 72. pladsen.

I Danmarks første EM-kvalkamp mødte de Estland på hjemmebane, og i den anledning blev der uddelt bøllebank. Danmark fik nemlig en drømmestart på kvallen med en sejr på 81-53. Det blev desværre for Danmark ikke til en gentagelse i denne omgang.

Maria Jespersen var stjernen for Danmark nok engang

Maria Jespersen viste atter, at hun er kvindelandsholdets helt store stjerne med to flotte præstationer.

I England leverede en danske EuroLeague-spiller 19 point, otte rebounds og fire assists.

Nikoline Sandbäck præsterede ligeledes flot i kampen i England med 11 point og fem rebounds. I samme kamp leverede Sofie Tryggedsson ti point, otte rebounds, to rebounds og to steals.

Jespersen, der til dagligt tørner ud for polske KGHM BC Polkowice, fulgte op på præstationen i Manchester med 17 point, svimlende 15 rebounds, fire assists og et enkelt steal mod Estland. I Estland noterede Sarah Mortensen for en double-double på 12 point og ti rebounds.

Annonce. Scroll for at læse videre.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Alba Berlin

ALBA Berlin har valgt at udskifte EuroLeague Basketball med Basketball Champions League. Dermed er en æra med Berlin i Euroleague eller EuroCup fortid.

Eurobasket

Trods en vellykket operation er Victor Wembanyamas deltagelse til sommerens EM-slutrunde stadig i fare. Det fortæller han til det franske medie Le Monde.

Basketligaen

Det går fortsat den rigtige retning i dansk basket. For 12. år i træk er der nemlig medlemsfremgang.

Landshold

Alva Stark stopper som dansk landstræner efter to år på posten.

Eurobasket

Victor Wembanyama har gennemgået en succesfuld operation og genoptræner nu frem mod sommeren EM-slutrunde.

Internationalt

En international talentspejder har kastet spotlight på nogle af de største talenter i Norden, og her er der fokus på flere spændende danske talenter.

Internationalt

Allan Foss fortsætter som landstræner for Danmark frem til 2029.

EuroBasket

EuroBasket 2025: Her er grupperne: Fra den 27. august til den 14. september 2025 samles Europas bedste basketballnationer, når FIBA EuroBasket 2025 løber af...

Annonce