fbpx
Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kvindebasketligaen

Portugisisk trænerkapacitet til Værløse

Værløse Basketball har skrevet under med den 43-årige Eugenio Manuel Ferreira Rodrigues fra Portugal, der kommer til VBBK med 27 års trænererfaring. Han er uddannet i det portugisiske trænersystem på det højeste niveau som hedder level 3. Rodrigues
er også indehaver af FIBAs FECC (Fiba Europe Coaching certificate) uddannelse. Kontakten til den portugisiske træner er kommet i stand gennem klubbens netværk ude i Europa, og i Værløse ser man frem til det kommende samarbejde.

Læs også: Værløse klar med fire nye spillere

Vi ser frem til at vores damespillere går igennem en kæmpe udvikling i de kommende år, da vi har en forventning om et længerevarende samarbejde med Eugenio, siger klubben på sin Facebookside.

Rodrigues kommer til Danmark med erfaring fra mange forskellige damehold, hvor mesterskaberne primært kommer fra en lang række U-hold, skriver klubben. Han har også været træner for flere portugisiske landshold blandt andet U 18 damelandsholdet, som under hans kommando er blevet kvalificeret til A-gruppen i Europa. På nuværende tidspunkt er han ass-coach på Portigals damelandshold og træner for U 20 damerne.

Eugenio må betegnes som en af de allerbedste dametrænere i sydeuropa. Hans erfaring kan vi nu nyde godt af i Værløse, lyder det fra klubben.

Læs også: Silfen: Vi frygter ingen

Skrevet af

Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.

Andre artikler med dette emne