Kia Fisker har tidligere døjet med en fodskade. Hun blev tilbage i 2019 opereret, hvor hæl og- ankelknogle blev sat sammen med skruer. Samtidig fik hun den triste nyhed, at hun ikke kunne spille mere. Hun modbeviste dog lægernes vurdering efter en lang og intens genoptræning.
Et vrid i foden her i december, som formentligt har revet noget ledbånd løs fra skruerne, er desværre blevet årsagen til hendes nuværende skade. BMS Herlev meddeler i den forbindelse, at der ud fra scanninger forekommer mere slidgigt end først antaget.
På trods af den uheldige situation holder Kia Fisker sig ved godt mod og håber på at komme tilbage og færdiggøre sæsonen efter endnu en solid genoptræning. Fisker har nemlig spillet en rigtig flot sæson indtil videre, hvor hun har vist sig meget værdifuld for BMS Herlev.
Hvor længe hun er tvunget ude på sidelinjen er endnu uvist.