Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

BMS Herlev

Dansk stjerneskud rykkede sydpå som 13-årig: Livet som talent på spansk akademi

Den danske ungdomslandsholdsspiller Noah Nørgaard har fået sit store gennembrud på et spansk basketballakademi i Madrid, og Nørgaards gennembrud havde ikke været muligt, hvis ikke han traf en modig beslutning for to år siden.

Foto: Spanish Basketball Academy - Federacion de Baloncesto de Madrid

Der findes spillere, der arbejder sig op gennem de danske ungdomsrækker med sigte mod Basketligaen. Der findes også spillere, der i en ung alder tager en alternativ rute og kigger ud over landets grænser.

En af dem er Noah Nørgaard, der forlod familien og de vante omgivelser hjemme i Danmark i en alder af blot 13 år for at rykke til udlandet. Her ventede et spansk akademi, der efter en succesfuld prøvetræning stod på spring for at sikre sig en aftale med det danske stortalent.

Noah Nørgaard er for nogen måske et hidtil ukendt navn, men ude på den europæiske basketballscene er det et navn, der så småt giver genklang, og Nørgaard er samtidig fast inventar på de danske ungdomslandshold.

I dag er den unge dansker 15 år gammel, og han har gennem de sidste to år udfoldet sit talent på det anerkendte basketballakademi Spanish Basketball Academy i Madrid.

Og tilværelsen i Madrid har været helt ulig det, han var vant til hjemme i Danmark, hvor han først tørnede ud for Glostrup Basketball Klub og senest BMS Herlev.

Et nyt kapitel

Nørgaard gik fra tre træninger og én kamp i weekenden til flere træninger dagligt og en struktureret hverdag, der er planlagt rundt om basketball. Alt fra kost til restitution tages der højde for; det eneste den tidligere BMS Herlev-spiller skal fokusere på er uddannelse og basketball.

Men livet på et akademi 2,500 kilometer væk fra alt det man kender og ens familie, ville være hård kost for nogle, men for Noah Nørgaard har de to år på et akademi sydpå gjort underværker.

”Jeg synes, det går virkelig godt hernede, og jeg har set store fremskridt, fra jeg tog herned og indtil nu. Det er både fysisk og basketmæssigt,” fortæller Noah Nørgaard til Fullcourt.dk over en Zoom-forbindelse.

“Jeg var meget nervøs i starten og havde mange snakke med mine forældre, der begge synes, det lød som en spændende mulighed,”

“I det første år, og især starten, var det rigtigt hårdt, da jeg ikke var så gammel som de andre hernede. Jeg boede ikke længere hjemme, og så var det også meget hårdt fysisk med al den træning, men trænerne var gode til at tage sig af mig,” uddyber han.

Og så skulle den danske ungdomslandsholdsspiller også vænne sig til at modtage dessinger fra en træner på sidelinjen, der ikke var hans far.

“I Danmark var min far træner i BMS Herlev, og det har han nærmest været hele mit liv. Det var et stort skridt for mig at komme til Spanien og til en træner, som ikke kendte mig personligt,” siger han.

Men til Noah Nørgaards held var han ikke helt alene om starten på sit spanske eventyr.

Brødrene Nørgaard

Skiftet til basketball i sydens sol blev nemlig gjort muligt, da storebror Elias Nørgaard året forinden havde taget turen til den spanske hovedstad og Spanish Basketball Academy.

Elias Nørgaard havde på akademiet fortalt nogle historier om sin lillebror, der viste lovende takter hjemme hos BMS Herlev, og dette udmøntede sig i en prøvetræning til lillebror Noah. Noah imponerede, og i første omgang blev han tilbudt en kontrakt på fem måneder. Kontrakten blev senere forlænget med yderligere to år.

“Det hjalp mig en del i starten, at jeg havde min bror hernede, men jeg synes, jeg faldt rimelig hurtig til,” siger Noah Nørgaard, der tilføjer, at han næsten månedligt får besøg af sine forældre.

Her ses Noah Nørgaard og holdkammeraterne fra akademiet forud for en kamp – Foto: Spanish Basketball Academy – Federacion de Baloncesto de Madrid

Derfor sagde den 188 centimeter høje guard adios til sit hjemland og BMS Herlev, der havde en stor andel i hans udvikling indtil da, og set i bakspejlet var det en god beslutning at sætte kurs mod Madrid, understreger han.

“Jeg er slet ikke i tvivl om, at jeg ville kunne udvikle mig mest hernede sammenlignet med en klub hjemme i Danmark. Der var nogle dage i min første sæson hernede, hvor jeg havde otte træninger á halvanden time fordelt på to dage. Sådanne træninger havde jeg nogle få gange om ugen derhjemme,”

“Træningerne hjemme i BMS Herlev var både hårde og gode, men her er der bare ti gange mere af det hele. Og her er jeg sikker på at få den rigtige mad, hvorimod man nogle gange kan gå ud og have det sjovt med nogle venner derhjemme,” påpeger han.

Elias Nørgaard, der fik lillebror til Spanien, spiller i dag på high school i USA, men Noah Nørgaard er fortsat i det spanske – og med stor succes.

Bag om akademiet

Men hvad er Spanish Basketball Academy egentlig for noget?

Spanish Basketball Academy er et akademi med spillere plukket fra hele verden og som har hold i flere årgange. Noah Nørgaard er født i 2007, så han er U16-spiller.

U16 er da også hans primære hold, men den danske guard er også en del af akademiets U17, U18 og Liga EBA-hold. Sidstnævnte liga er Spaniens fjerdebedste række, så her er der ikke længere tale om ungdomsbasket. Indtil videre er det blevet til 18 kampe for Nørgaard på seniorniveau i denne sæson.

Akademiet har som nævnt base i Madrid og har tre huse til rådighed, hvor spillerne bor. I hvert hus bor der mellem syv og ti spillere, der samtidig har en tutor boende, som står for at gøre rent, hjælpe med at lave mad, og ikke mindst sikre sig, at spillerne kommer i seng til rette tid – for livet på et akademi er nærmest tilrettelagt som var man en professionel basketballspiller.

Kom indenfor i et af akademiets huse herunder, hvor du kan få et indblik i spillernes leveforhold og se alt fra et soveværelse til træningsrum: (*Det er muligt at klikke ind og forstørre billederne*)

I Noah Nørgaards tilfælde er de syv håbefulde spillere, der deler hus sammen, og Nørgaards roomies kommer fra Georgien, Portugal, USA og Letland.

Nørgaard er dog ikke den eneste på Spanish Basketball Academy, der repræsenterer Danmark, da han har landsmændene Anton Katholm og Joost Dalgaard ved sin side. Førstnævnte bor i samme hus som Noah Nørgaard, hvorimod Joost Dalgaard bor i et af de andre huse.

Både Katholm og Dalgaard kom til Madrid inden denne sæson.

En typisk dag på akademiet

Som spiller på Spanish Basketball Academy er du sjældent i tvivl om, hvad morgendagen byder på. Hver dag er nemlig nøje planlagt af akademiets eksperter.

“Man bliver vant til den her strukturerede hverdag. Det har både mit hoved og min krop vænnet sig til. Hvis jeg er meget udmattet, siger jeg det til min træner, men jeg vil jo gerne træne. Det er ikke fordi, jeg vil springe en træning over,” siger Nørgaard.

En hverdag i Noah Nørgaards liv på akademiet kan se således ud:

8:00 Wake up
8:35 Breakfast
9:00-12:00 School
12:00-13:00 Skills Practice
13:00-13:30 Brunch
13:30-15:30 School
15:30 Lunch
16:30-17:30 Skills Practice
17:30-18:45 Physical Practice
18:45-20:45 Team Practice
21:00-21:30 Dinner
22:00-22:30 Recovery Session (Swimmingpool, Pressotherapy Normatec, Physioterapist Session) Depending on the day
23:00 Bedtime

Topscorer i hele regionen

Det lader til, at Noah Nørgaards udvikling går i den rigtige retning, og det indtryk får man også, når man dykker ned i statistikkerne for sæsonen.

Noah Nørgaard har gang i en stor sæson hos Spanish Basketball Academy og snitter 23,6 point per kamp i U16-ligaen, hvilket gør ham til den mest scorende spiller i hele Madrid-regionen.

Regionen indeholder hold som giganterne Real Madrid, Movistar Estudiantes og Zentro Basket Madrid for blot at nævne nogle, så konkurrencen er stor.

I U18-rækken, hvor det også er blevet til 18 kampe i denne sæson, snitter han flotte 14,3 point per kamp.

“Den her sæson har personligt været virkelig, virkelig god. Jeg spiller masser af kampe, får godt med minutter, og jeg udvikler mig rigtig meget. Jeg tror, at denne sæson har været min bedste nogensinde indtil videre, ” fortæller akademiets danske stjerne.

Stor anerkendelse

Noah Nørgaard har leveret stort i denne sæson, og det danske stjerneskuds høje niveau er heller ikke gået ubemærket hen. Derfor blev han i december sidste år udtaget til Madrid Selection, der er et hold sammensat af de bedste 12 spillere i hele Madrid-regionen.

De 12 udvalgte skulle repræsentere Madrid i en turnering mod landets øvrige regioner, og her gik Noah Nørgaard og kompagni hele vejen. Madrid-delegationen kom, så og sejrede og kunne derfor løfte pokalen som spanske mestre.

Der var sved på panden og store smil, da holdet fra Madrid blev spanske mestre – Foto: Spanish Basketball Academy – Federacion de Baloncesto de Madrid

“Vi havde et rigtig godt hold afsted til turneringen, og det var virkelig stort, for det var jo de spanske mesterskaber. Og hvem vil ikke være dansk og sige, at man har vundet et spansk mesterskab,” spørger han retorisk med et smil på læben.

Deltagelsen i Madrid Selection var en stor bedrift og en unik mulighed for at vise sig frem foran den massive bevågenhed fra scouts, men deltagelsen var også ensbetydende med, at han ikke kunne tage hjem til familien og holde jul.

“På grund af Madrid Selection kunne jeg ikke komme hjem til jul, som jeg plejer, så det er efterhånden længe siden, jeg sidst har været hjemme hos familie og venner. Det kan sommetider godt være lidt hårdt,” siger han.

Danske talenter søger mod Spanien

Listen af unge danske talenter, der i de senere år har besluttet sig for at prøve kræfter med spansk basketball, er efterhånden lang med de tre danskere hos Spanish Basketball Academy, mens også Marcus Engelhardt Møller (Unicaja Baloncesto), Elias Møllbach (Zentro Basket), Anton Østoft (Zentro Basket), Johan Munch (Zentro Basket) og Oskar Skaaning (Valencia Basket) har hjemme i Spanien.

Derudover har de tre unge Bakken Bears-spillere Gustav Knudsen (Casademont Zaragoza), Noah Churchill (UCAM Murcia) og Andreas Rosenkrantz Holst (FC Barcelona) også en fortid i de spanske ungdomsrækker. De første to nåede endda at debutere i Liga ACB, der regnes som den stærkeste liga i Europa.

Der er således flere unge danske spillere, der tyer til at dygtiggøre sig i Spanien.

Noah Nørgaards kontrakt med Spanish Basketball Academy udløber til sommer. Det er endnu uvist, om Nørgaard fortsætter på akademiet eller drager videre, men det forlyder, at der skule være stor interesse i Madrid-topscoreren.

Se highlights fra en af Noah Nørgaards kampe i denne sæson herunder:

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BMS Herlev var pisket til en sejr lørdag eftermiddag for at komme fri af bunden i Basketligaen, men BK Vejen viste sig at være...

Bakken Bears

Anders Sommer tager skridtet direkte fra Basketligaen til EuroLeague.

Internationalt

Noah Nørgaard viste sig frem fra sin absolut bedste side til den netop afsluttede NBA Academy Games-turnering i USA.

Internationalt

Noah Nørgaard er i disse dage i USA, hvor han er inviteret til at deltage i en prestigefyldt ungdomsturnering arrangeret af NBA.

Internationalt

Frida Formann er efter fem år i USA hjemme i Europa, hvor hun har landet en aftale med mesterholdet Nyon Basket.

Bakken Bears

Bakken Bears må tage afsked med Urald King, der i næste sæson skal spille i den tyske Bundesliga.

Internationalt

Tobias Jensen var en af Ulm bedste spillere i torsdagens femte finale i Bundesligaen. Det har nu resulteret i, at han er blevet kåret...

Bayern Munich

FC Bayern München er atter tysk mester efter et vanvittigt drama i finaleseriens afgørende kamp fem mod Ratiopharm Ulm. Bayern slog Ulm med cifrene...