Hørsholm 79ers mister en stor profil i Zarko Jukic der har valgt ikke at forlænge med den nordsjællandske klub i den kommende sæson.
Zarko Jukic har udviklet sig til en sand profil i den danske Basketliga, og toppede i sidste sæson med sine 14.5 point, 5.9 rebounds, og 1.9 assist pr. kamp i 31 kampe. Han var samtidigt en af holdets bærende kræfter.
Den 20-årige forward har haft en god udvikling i det nordsjællandske i de seneste par år efter at han skiftede fra Stevnsgade til Hørsholm i 2011, hvor både hans spilletid og niveau er hævet væsentligt. Hørsholm 79ers skal derfor ud og hente sig en forstærkning til holdet idet dette tab efterlader et stort hul på klubbens holdkort.
Turen går til Sverige
Ikke overraskende skifter Zarko Jukic denne sommer til svensk basket, og klubben Nässjö Basket, hvor det netop bliver hans gamle træner, Nemanja Jovanovic der venter på ham som cheftræner. Nemanja Jovanovic der denne sommer forlod Hørsholm 79ers sagde for få uger siden ja tak til at lede den svenske klub, og glæder sig i øvrigt til at få Zarko Jukic på holdkortet i den kommende sæson.
Læs også: Hørsholm 79ers mister både herre- og dameligatræner
– Dette er et godt signal for os at starte vores nye projekt ved at en af europas mest talentfulde spillere har valgt at komme til Nässjö. Jeg håber at andre unge spillere som er dedikerede og vil udvikle sig, kommer til at se Nässjö som den rette mulighed for at opnå disse ting, udtaler cheftræner Nemanja Jovanovic på klubbens hjemmeside.
Udover cheftræneren glæder sportsdirektørerne, Ulf Classon og Mats Homelius sig også meget til at få tilknyttet den unge spiller, der anser ham som en lovende talent, og en spiller der kommer til at tiltrække sig opmærksomhed i den svenske liga.
Nässjö Basket endte på en niende og dermed næst sidste plads i den bedste svenske række i sidste sæson.
(Foto: Mikkel Thomasen)
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.










































































