Efter en succesfuld start på anden præ-kvalifikationsrunde, fortsætter danske landshold med at stige på FIBA’s verdensrangliste.
Danmark er kravlet to pladser op på den nyeste verdensrangliste efter at have besejret to nationer som spillede med i den første runde af VM-kvalifikationen.
Først slog Danmark på udebane i Minsk, Hviderusland med 98-94, og derefter slog de Sverige på hjemmebane i Ballerup Super Arena med 76-72. De to resultater placerer Danmark på en 69. plads.
Længere oppe på listen har der også været ændringer. USA og Spanien er stadigvæk nummer et og to imens Frankrig, har overhalet Serbien og indetager nu tredjepladsen.
De hold som er hoppet længst på verdensranglisten i denne omgang er Sri Lanka med 14 positioner (126), Saudi Arabien med 12 (111), Syd Sudan med 12 (129), Norge med 10 (108) og Maldiverne med 8 placeringer (144).
Haiti er det hold som er gået mest tilbage med 19 placeringer (158), efterfulgt af Myanmar med 11 (155) og Gibraltar med 10 (132)
FIBA’s verdensrangliste opdateres løbende i sæsonen, efter hvert landsholdsvindue. Det næste landsholdsvindue finder sted i slutningen af året, i henholdsvis november og december.
Du kan se hele verdensranglisten ved at klikke her.
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.









































































