Zalgiris er denne sæsons helt store overraskelse og det virker til at litauerne ikke helt er færdige endnu. Onsdag aften leverede de nemlig en kæmpe overraskelse, da de slog Olympiacos på udebane i EuroLeague-kvartfinalen med 87-78 efter overtid!
Serien spilles bedst-ud-af-fem og allerede nu har Zalgiris et fint udgangspunkt, eftersom de har skabt et break, ved at vinde på udebane over det græske storhold!
Det er første gang siden 1998/99 sæsonen at klubben er at finde mellem Europas otte bedste hold. Samme sæson hvor de også vandt turneringen.
I år virker det til at Zalgiris er på jagt efter deres første Final Four deltagelse siden samme sæson.
Litauisk dominans i overtiden sikrede dem sejren
Efter kampens ni minutter var Olympiacos rent faktisk foran med 15 point. Gæsterne fik dog langsomt spillet sig tilbage i kampen der endte med at blive noget så dramatisk.
Zalgiris kunne have vundet kampen i den regulære tid eftersom de var foran 69-72 med et minut tilbage. Spanoulis sørgede dog for med en trepointsscoring at udligne resultatet, og sende kampen i overtid.
Herefter blev Olympiacos fuldstændigt domineret af gæsterne, som vandt overtiden 6-15, og dermed også kampen 78-87.
Brandon Davies og Kevin Pangos var kampens helte for Zalgiris med hhv. 21 og 20 point, efterfulgt af Arrivas Milaknis og hans 16 point.
For hjemmeholdet blev Vassilis Spanoulis topscorer med 25 point, efterfulgt af Georgios Printezis med 12 point og Ioannis Papapetrou med 11 point.
Næste kamp spilles på fredag ligeledes i Grækenland hvor Olympiacos igennem værter, før serien i næste uge rykket til Kaunas, Litauen.
I de tre øvrige serier i kvartfinalen vandt alle hjemmeholdene. CSKA Moscow slog BC Khimki med 98-95, Fenerbahce vandt sikkert over Baskonia med 82-73 imens Panathinaikos knuste Real Madrid med 95-67.
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.









































































