Det er ikke kun i Danmark at der sker fejl med statistikkerne. I sidste runde af Euroleague blev der nemlig lavet en tydelig fejl. CSKA’s serbiske playmaker Milos Teodosic var en af hovedaktørerne i sejren over Alba Berlin(75-57). Milos Teodosic havde i følge statistikkerne 17 point, 1 rebound, 1 steal, og altså ingen assists.
Men så poppede der en video op på Euroleagues officielle youtube site, der viser det stik modsatte. Et mester assist, der rent faktisk blev kåret som rundens bedste assist, men som aldrig blev registreret. Fejlen er efterfølgende blevet rettet.
Rundens assist af Milos Teodosic:
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.









































































