Torsdag aften var der lagt op til et brag i Barcelona i Euroleagues gruppe C. Her tog Barcelona imod Panathinaikos, i en kamp der aldrig helt blev så spændende som man kunne have håbet på.
Hjemmeholdet var nemlig foran fra start, og da buzzeren lød efter fjerde periode, stod der 77-52 på pointtavlen, til glæde for langt størstedelen af de 6.141 fremmødte.
Xavi Pascual, Barcelonas cheftræner, udtalte efter kampen til euroleague.net:
“Vi vandt med mange point, og holdt kampen igennem et meget højt defensivt niveau. Offensivt gik vi lidt i stå i tredje periode, vi fik ikke svunget bolden så godt, men generelt spillede vi en god kamp over hele linjen. […] At de manglede Ognjen Kuzmic var et stort tab for dem, men Panathinaikos er stadig et virkelig godt hold. Forskellen mellem vores to mandskaber er reelt ikke 25 point.”
Fra den anden lejr udtaler den erfarne guard, Nick Calathes, til euroleague.net:
“Vi spillede ikke som vi ved vi skal. Det var en dårlig kamp af os. Det er åbenlyst, at vi skal spille bedre som hold. Forhåbentlig kan vi komme tilbage på sporet næste kamp.”
Barcelona spillede utrolig bredt kampen igennem, og roterede godt. Det betød, at ingen spillere spillede mere en knap 25 minutter, hvilket må siges at være bemærkelsesværdigt. Bedste mand fra Barcelona, var den kroatiske center Ante Tomic, der på lige under 24 minutter satte 11 point på 4/6 fra to’eren og 3/3 fra straffelinjen. Hertil havde han syv rebounds, fire assists og en enkelt steal. Den gode all-around indsats fra ham, udløste kampens bedste effektivitet på 24. Topscorer for “Barca” blev Justin Doellman med 13 point.
Topscorer for Panathinaikos blev James Gist med 13 point.
Highlights fra kampen kan du se herunder – læg især mærke til Samardo Samuels block og efterfølgende bagom-ryggen-aflevering til en fri Ante Tomic ved 1:20:
Gruppe C i øvrigt:
I de to andre opgør i gruppe C vandt Zalgiris snævert med 66-68 til Karsiyaka i Tyrkiet, mens storspillende Lokomotiv Kuban havde lidt svært ved at hive sejren ude over upåagtede polske Zielona Gora. Det lykkedes dog til sidst, og med en stærk indsats i slutfasen, hvor de holdt polakkerne fra at score i det sidste halvandet minut, kunne man trække fra til en 75-83 sejr. Dermed er Kuban stadig ubesejrede, og topper gruppen foran Barcelona og Zalgiris der begge har to sejre. Panathinaikos og Karsiyaka har begge én sejr, og Zielona Gora har lutter nederlag efter tre kampe.
Gruppe B:
I gruppe B vandt CSKA Moskva og Unicaja Malaga over hhv. Brose Baskets og Darussafaka, og begge er dermed stadig ubesejrede efter tre runder. Maccabi Tel Aviv vandt deres første kamp i turneringen, da de slog de italienske mestre Dinamo Sassari hjemme i Israel, med 79-63. Således topper CSKA og Malaga naturligvis puljen, foran Brose og Maccabi hver med én, mens Darussafaka og Sassari endnu er sejrsløse.
Runde fire i Euroleague afvikles torsdag og fredag, og du kan naturligvis læse optakt til runden i løbet af den kommende uge.
Foto: Igor Vujanovic – MojaCrvenaZvezda.net










































































