I går aftes vandt Bakken Bears den 5. finale kamp, og reducerede dermed Horsens føring til 3-2. Der var i den grad nerver på til slut, og det kostede formentlig Horsens guldmedaljerne denne aften.
Kampen stod i den grad i skyggen af Rasmus Glarbjergs chokkerende død få timer før kampstart. Med tanke på dette, så kan man sige at nederlaget var til at leve med for Horsens. For det ville nok ikke blive den guldfest man havde drømt om, med Rasmus Glarbjergs død hængende over sig.
Jonas Zohore, som inden kampen havde været efter sin hjemmebane, som han savnede støtte fra, gik i den grad forrest i kampen. Han har heller ikke selv haft den bedste serie, men i gårsdagens kamp viste han hvilket potentiale han indeholder. 23 point, 10 rebounds og 2 blocks leverede han.
Inden kampen blev Horsens’ headcoach Arnel Dedic kåret til årets træner i ligaen. Årets træner kom dog noget i problemer undervejs i kampen, hvor Bakken Bears så ud til at have rimelig styr på sagerne. Skyler Bowlin, spillede igen en god kamp og var med til at holde kampen tæt til slut.
75-73 endte kampen, og nu kan Horsens til gengæld afgøre sagerne på hjemmebane, når de i morgen lægger gulv til den 6. finale.
Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.










































































