Den danske landsholdsspiller Sebastian Åris var her, der og alle vegne, da Svendborg Rabbits mandag aften tørnede sammen med Horsens IC i Rise Sparekasse Arena. Kaninerne leverede en mandfolkeindsats og besejrede gæsterne fra Horsens med 92-81.
Det er tredje gang ud af tre forsøg i denne sæson, at Svendborg tager sejren mod Horsens, og dermed viser de nok engang, at de må anses som førsteudfordren til ligaens førsteplads, Bakken Bears.
Mandagens eneste opgør i den bedste danske basketballrække var en kamp, hvor spændingen for alvor udeblev. Selvom sydfynboernes største føring i kampen ´kun´ var på 13 point, forløb hele kampen med Svendborg i højsædet.
Hjemmeholdet indledte kampen med en trepointsscoring af Brandon Norfleet efter et enkelt minut, og derfra så de sig ikke tilbage. Svendborg var således foran gennem hele kampen og så i store perioder ud til at være i kontrol.
Efter kampens første 20 minutter havde Rabbits en smal føring 43-36, så det var ikke fordi, Horsens IC blev udspillet i første halvleg. Udeholdet var med i kampen, men man havde en fornemmelse af, at det var Svendborg, der styrede begivenhederne.
Svendborg starter slutspillet med sejr
Billedet var det samme i anden halvleg, hvor Svendborg i både tredje og fjerde periode så småt udbyggede deres føring, hvorfor de kunne sende Horsens IC hjem med et ærgerligt nederlag på 92-81. Værterne vandt alle fire perioder: (20-18), (23-18), (20-18), (29-27).
Kampens topscorer var Sebastian Åris med 29 point. Åris pyntede på sin statline med 10 rebounds, 6 assists og 4 steals. Danskeren var afgørende for Svendborg og var på gulvet i 39 ud af kampens 40 minutter.
Brandon Norfleet scorede 23 point for Rabbits.
Topscorer for HIC var Andy Cleaves med 22 point. Siler Schneider var næstmest scorende Horsens-spiller med 16 point. Khalil Ahmad, der startede indeværende sæson som lyn og torden, leverede 9 point.
Amerikaneren har i adskillige kampe i denne sæson været en pointmaskine uden lige, men i takt med sæsonen er skredet frem, og Horsens IC er blevet fuldtallige efter problemer med tildeling af arbejdstilladelser, er Ahmad gået en smule ned i kadence, og det ser tilmed ud til, at holdene har fundet opskriften på at lukke ned for ham.
Næste gang hvor Horsens IC får mulighed for at tage revanche mod Svendborg Rabbits er den 6. april i Forum Horsens.
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)









































































