fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Topscorere sendt hjem

Copenhagen Basketballs Patrick Burke og Team FOG Næstveds Carlos Mateo er begge fortid i dansk basket.

Foto: Robert Piil

Topscorer for Team FOG Næstved, Carlos Mateo, og Patrick Burke, der indtil for nylig var både Copenhagen Basketballs og Basketligaens topscorer, er begge rejst hjem.

I en besked på Facebook takker Copenhagen Basketball sin nu tidligere topscorer for sæsonen. Patrick Burke snittede 20,30 point, men er altså rejst hjem til USA. Til sommer er planen, at han forhåbentlig kan vende retur til australsk basket, hvor han kom fra inden opholdet i København.

Også Team FOG Næstved har sagt farvel til mange point. 18.05 point i snit blev det til for østrigske Mateo, der først blev set med pakkede kufferter på Næstved Station, og siden lagde hovedpersonen selv en afskedshilsen på Instagram. Om Mateo vender retur til Næstved, hvis ligaen genoptages, står hen i det uvisse.

Skrevet af

Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

De næste 2 år streames alle Basketliga-kampe på Ekstra Bladet+.

Bakken Bears

Anders Sommer tager skridtet direkte fra Basketligaen til EuroLeague.

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Vejen Basket er godt i gang med sammensætningen af næste sæsons trup.

Basketligaen

Mathias Bak Christensen er igen at finde på holdkortet hos BC Copenhagen.

Basketligaen

Amerikanske Max Murrell er ny mand i Holbæk-Stenhus.

Basketligaen

Martin Poulsen er blevet udstyret med en ny aftale i BC Copenhagen.

Bakken Bears

Bakken Bears har forstærket truppen med amerikanske Sam Sherry, der kommer til klubben på en etårig aftale.