Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Tidligere Basketligaen-MVP skifter til Tyrkiet

Roberto Gallinat skifter til Yalova Group Belediye Spor på en kontrakt, der løber resten af sæsonen.

Roberto Gallinat, der iførte sig de gule Horsens IC-klæder i sæson 2019/20, skifter efter en sæson i Italien til Tyrkiet. Den tidligere Most Valuable Player i Basketligaen har skrevet under med nyoprykkede Yalova Group Belediye Spor, der spiller i den bedste tyrkiske række.

Det skriver basketballmediet Eurobasket.com

Yalova Group Belediye Spor befinder sig lige nu på 13. plads i den tyrkiske BSL med fire sejre og 12 nederlag. Klubben er derfor lige nøjagtigt over nedrykningsstregen.

Amerikanske Gallinat kommer til klubben efter et ophold hos Atlante Eurobasket Roma i den næstbedste italienske række. I 26 kampe for Roma snittede den tidligere HIC-profil imponerende 17,1 point, 4,4 rebounds og 2 assists.

Roma-mandskabet sendte i sidste uge Gage Davis, der også har en fortid i Horsens, til konkurrenterne fra Pistoia. Læs mere om den nyhed her.

Derudover har Roma lige nu Kyndahl Hill på holdkortet, der tidligere har spillet for Randers Cimbria.

Indeværende sæson er Gallinat´s tredje som professionel basketballspiller.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Bakken Bears

Bakken Bears knuste Horsens på ny og er dermed klar til DM-finalen for den 24. gang i streg.

Basketligaen

Basketball er ikke ens overalt, og det har Tony Wroten mærket på egen krop.

Basketligaen

Amerikanerens tid i Danmark gik næppe som ønsket, og den hårde start sætter han nu ord på.