Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Team FOG Næstved mister seks spillere

Vi ser med optimisme og stor tro på vort fremtidige koncept frem til en særdeles spændende 2013/2014 sæson i Danmarks bedste basketballrække, Basketligaen, skriver klubben i en pressemeddelelse, hvor direktør Andreas Larsen fortsætter med at fortælle om den kommende sæson.

Vi er i gang med en helt ny og spændende proces med ny træner, trænerteam, ny sportsligt struktur samt sammensætning af en stærk og konkurrencedygtigt trup. Den nye trup skal bestå af spillere med markant kvalitet samt have den rette kombination af spillere i alder, spillemæssige positioner, talent og bevist kvalitet. Det vil vi sikre.

Læs også: Martin Høirup om rutsjebanesæsonen

Den nye trup betyder også, at vi siger farvel til en række spillere fra vores trup i sæsonen 2012/2013. Årsagerne til at de ikke er en del af det fremadrettede grundlag er forskellige, men vi siger TAK til dem alle for deres indsats i vores trøje. Spillerne er Joe Benjamin, Caleb Walker, Mads Bloch, Marko Rønholt, Quinton Doggett og Julian McFarlaen.

Vi er allerede langt med planerne og vi kan således præsentere flere spillere indenfor den kommende periode. Vi er således godt forbedre til den kommende sæson og meget målrettede i vores valg af spillere. Vi skal sikre en konkurrencedygtig trup. Vi vil fremadrettet arbejde for at sikre:

Læs også: Englænder skriver under med Team FOG Næstved

· Flere spillere på længere kontrakter der skal sikre øget kontinuitet og give bedre rammer for vores trænerstab til at sikre resultaterne
· Tiltrække unge nationale talenter som vi kan være med til at bære frem på den danske basketballscene
· Lave et godt lokalt/regionalt talentarbejde der skal øge interessen for basketball og sikre talenter til Team FOG Næstved
· Udvikle et træningsmiljø på absolut højeste nationale niveau

Ved siden af hele den sportslige strategi og arbejdet med truppen vil vi ligeledes sikre at Team FOG Næstved kan levere et samlet kommercielt produkt på absolut højeste nationale niveau. Mere om dette senere.

Skrevet af

Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.

Andre artikler med dette emne

Bakken Bears

Bakken Bears stod med ryggen mod muren mandag aften, og det håndterede aarhusianerne med bravour.

Bakken Bears

Torsdag aften udspillede der sig et kæmpe drama i Basketligaen, da DM-finalerne blev fløjtet igang.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Bakken Bears

Bakken Bears knuste Horsens på ny og er dermed klar til DM-finalen for den 24. gang i streg.

Basketligaen

Basketball er ikke ens overalt, og det har Tony Wroten mærket på egen krop.

Basketligaen

Amerikanerens tid i Danmark gik næppe som ønsket, og den hårde start sætter han nu ord på.

Basketligaen

BMS Herlev var pisket til en sejr lørdag eftermiddag for at komme fri af bunden i Basketligaen, men BK Vejen viste sig at være...

Basketligaen

Horsens kom blæsende fra start, hvilket endte med at blive altafgørende i den vigtige kamp om fjerdepladsen.