Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Norsk landsholdsguard til Team FOG Næstved

Team FOG Næstved har gjort ikke mindre end et scoop. Årets spiller (MVP), årets guard, årets hjemlige spiller og årets forsvarsspiller i Norge i sæsonen 2011/2012 skifter i den kommende sæson til Team FOG Næstved. Navnet er Stian Mjøs og foruden ovenstående titler blev han desuden topscorer i den bedste række i Norge, meddeler klubben i en pressemeddelelse.

Stian Mjøs er 23 år gammel og udset til at udfylde point guard positionen efter Corin Henry. Team FOG Næstved kan med nyerhvervelserne Joe Benjamin og Stian Mjøs således stadig supplere holdet med to amerikanske spillere og det er naturligvis også hensigten. Stian Mjøs er indestarter på det norske A-landshold, hvor han er noteret med 11 A-landsholdskampe. Hertil har han spillet ikke mindre end 65 ungdomslandskampe. Team FOG Næstveds direktør Andreas Larsen er meget fortrøstningsfulde overfor aftalen med Stian Mjøs.

Det er et scoop for os det her. Vi er meget fortrøstningsfulde og ser frem til at Stian ankommer. Vi har kigget efter danske eller europæiske spillere og så ender vi med at hente årets spiller i Norge. Det er virkeligt stærkt og optimalt for os det her.

Stian Mjøs er udset til at udfylde point guard positionen på holdet, men kan også spille shooting guard. Det giver flere muligheder i angrebet. I den forgangne sæson scorede han 23 point i snit pr. kamp, ramte over 50 % på sine 3 point forsøg og hertil havde han næstflest assist i Norge. Stian Mjøs ramte i snit 4 trepointscoringer pr. kamp.

Vi har fået to gode europæiske spillere til holdet og det har været målsætningen for os i jagten på nye spillere. Nu er blikket rettet mod indkøb af et par stærke amerikanske spillere, der skal være med til at gøre en forskel for os. Vi kan kun være tilfredse med vores to sidste nye aftaler med Joe Benjamin og Stian Mjøs. Sidstnævnte er et virkeligt scoop og vi glæder os til at se ham for Team FOG Næstved når vi starter sæsonen.

Følgende spillere er klar  for Team FOG Næstved til den kommende sæson: Martin Høirup, Lars Høirup, Mads Bloch, Marco Rønholt, Matias Bak Christensen, Nerijus Brasas, Stian Mjøs, Joe Benjamin og Mads Bentzen.

Skrevet af

Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Basketligaen

Efter to sæsoner i spidsen for den sjællandske klub går parterne nu hver til sit.

Basketligaen

I starten af ugen var det Ogbemudia Uagboe, der blev præsenteret i USA, og nu er endnu et dansk talent klar til at tage...

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Bakken Bears

Bakken Bears blev budt op til dans i Næstved, men viste klassen og kunne dermed lade sig kåre som danske mestre.

Bakken Bears

Klubben fra Aarhus sikrede sig torsdag aften en sejr, der sender aarhusianerne på guldkurs.