Vi fangede efter gårsdagens kamp mellem Bakken Bears og Team FOG Næstved, den unge Næstved-spiller Mads Bonde til en kort kommentar oven på nederlaget foran 4500 tilskuere. Og han synes da også setupet var fedt, og beretter derudover mentaliteten på holdet pt. om hvordan de kan give sig op og komme igen.
“Det var fedt, det er nice vi også kan skabe sådan kulisser i Danmark!” Siger Mads Bonde til Fullcourt, og fortsætter: “Det ligger bare ikke i vores holds DNA at give op, vi kæmper til det sidste.”
Slutningen på kampen blev diskuteret meget efter kampen, og Bonde synes da også at de skulle have lukket kampen til sidst.
“Det var en rodet afslutning, hvor vi havde mange chancer, hvor vi kunne have lukket den. Jeg ved ikke hvorfor vi ikke gør det, jeg ved bare vi er klar når de kommer til Næstved på mandag.”
Chris Gabriel fik bolden til sidst, og der kunne godt se ud som om der var fejl på ham. Men intet blev dømt og så kunne Bakken Bears række armene i vejret. Mads Bonde mener også der var fejl på Gabriel til sidst.
“Jeg mener der er fejl, men det gør ingen forskel nu. Vi kan ikke ændre på vores missede skud eller på dommernes kald. Vi kan bare være klar mandag.” Afslutter Mads Bonde med at fortælle inden han svare på det sidste spørgsmål om de stadig tror på avancement til finalen. “Ja, vi giver ikke op.”
Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.









































































