Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Svendborg Rabbits giver opdatering på skadet kaptajn

Svendborg Rabbits´ kaptajn Jacob Enevold Jensen kæmper med at blive en langvarig skade kvit, så han er klar til den nye sæson, der skydes igang i midten af september.

Foto: Robert Dines Rasch

Svendborg Rabbits-kaptajn Jacob Enevold Jensen har siden den 14. februar 2022 været tvunget ud på bænken med en slem skade.

Til en træning rev den 29-årige dansker det forreste korsbånd i sit ene knæ over, hvilket betød, han skulle under kniven.

Siden da har det stået på mange måneders hård genoptræning, og Svendborg Rabbits er optimistiske i forhold til, at deres erfarne center skulle være klar til sæsonpremieren den 14. september på hjemmebane mod Horsens IC.

“Det er gået godt med Jacobs genoptræning, og vi forventer, at Jacob er klar fra starten på den nye sæson,” udtalte Svendborg direktør Troels Mortensen til Fyens Stiftstidende i forbindelse med offentliggørelsen af klubbens nyeste tilføjelse til holdet.

Jacob Enevold Jensen har været tilknyttet Svendborg Rabbits siden 2017.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Formstærke Horsens IC gæstede onsdag aften BK Vejen, hvilket østjyderne gjorde med bravur.

Basketligaen

For mange danske trænere er det helt store mål at prøve sig af i udlandet, og her er Svendborg-træneren ingen undtagelse.

Basketligaen

Mandag aften mødte BK Vejen overmagten, da de tog imod Basketligaens tophold, Team FOG Næstved, hjemme i Vejen Idrætscenter.

Basketligaen

Opgøret mellem BK Vejen og oprykkerne fra Gladsaxe Basketball udviklede sig som en jævnbyrdig affære lige indtil, at gæsterne bed fra sig.

Basketligaen

Torsdag aften stod på endnu et opgør i Basketligaen, da Horsens IC og Holbæk-Stenhus stødte hovederne sammen i Jylland, hvor hjemmeholdet sikrede sig sin...

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.