Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Svendborg Rabbits henter 18-årig Falcon-spiller til kaninhulen

Kalle Lynggaard Dyrholm er ny mand hos Svendborg Rabbits. Det skriver Fyens Stifttidende.

Foto: Tom Andreasen - Fotografi

I sidste uge præsenterede Svendborg en Falcon-spiller. Nu har klubben hentet et talent mere hos Falcon. Kalle Lynggaard Dyrholm skifter også fra Falcon til Svendborg Rabbits. Det skriver Fyens Stifttidende.

Svendborg Rabbits har ikke selv præsenteret Kalle Lynggaard Dyrholm endnu, men i en artikel fra Fyens Stifttidende skriver avisen, at Svendborg Rabbits har hentet den unge forward ind på en tre-årig kontrakt.

Selvom der kun står 18 år i Kalle Lynggaard Dyrholms pas, så står der også i passet, at den unge forward allerede er 198 centimeter høj.

Udover Kalle Lynggaard Dyrholm, så har Tyrese Dada fra Falcon også skrevet under med Svendborg Rabbits. Klubben fra sydfyn har også præsenteret deres første amerikaner. Han hedder Hameir Wright, og han kommer til klubben med en kontrakt på to år hos Svendborg Rabbits.

Jeg hedder Rasmus, og jeg er Fullcourts Basketligaen-redaktør. Jeg brænder for dansk basketball og kan oftes finde i de danske basketballhaller, når der er kamp. Når jeg ikke ser basketball, så læser jeg Journalistik på Syddansk Universitet.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Basketligaen

Samarbejdet stoppede før det for alvor begyndte: Sydfynsk klub og ung amerikaner skilles efter kun to kampe.

Bakken Bears

Der var torsdag aften lagt op til en vaskeægte klassiker i dansk basket, da Bakken Bears og Horsens IC tørnede sammen. Efter en tæt...

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.

Basketligaen

Torsdag aften blev den nye sæson af Basketligaen skudt i Arena Svendborg, hvor et velspillende Horsens-mandskab snuppede sæsonens første sejr.

Basketligaen

Der hersker ingen tvivl hos Mads Andersen, når spørgsmålet omkring klubbens målsætning lyder. Han ved i den grad, hvad der kræves af ham.

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.