Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Randers holder på to store profiler

Foto: Sam's Photos

I går offentliggjorde Randers Cimbria, at de har hentet det store danske talent Jonathan Klussman til klubben. I dag kunne kronjyderne komme med endnu en positiv nyhed for den kommende sæsons trup. I en pressemeddelse på deres Facebookside, har de onsdag middag offentliggjort, at de har forlænget med Brantley Bynum og fyrtårnet Reginald Kisoonlal for endnu en sæson.

Således bliver det Bynum’s fjerde sæson i det kronjydske og Kissoonlal’s anden sæson i Cimbria-trøjen.

Der hersker ingen tvivl om, at dette er enormt vigtigt for truppen. Da det er to store profiler, er det væsentligt med disse spillere, som kender klubben og trænerens taktik.

Sidste sæson snittede Kissoonlal 10,7 point og 5,1 rebounds, og han var en vigtig spiller i feltet, da han med sine imponerede 211 centimeter er modbydelig at stå overfor som modstander.

Bynum endte sidste sæson med 14 point og 5,5 rebounds i snit, og han er en habil spiller, som er solid i begge ender af banen.

Afslutningsvis afslørede Randers Cimbria desuden, at der er en ny spiller på vej. En dansk spiller, som de seneste sæsoner har spillet i Spanien. Hvem der er tale om er endnu uvist.

Skrevet af

Mit navn er Mads, jeg er 21 år og kommer oprindeligt fra Svendborg. Min store basketpassion og basketviden kommer igennem mange års overværelse af kampe fra Basketligaen primært fokuseret på de vilde kaniner fra Sydfyn. Jeg har dog også en stor interesse i NBA og basketball generelt.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Basketligaen

Randers Cimbria har fundet klubbens nye træner, der er hentet hos liga-konkurrenterne.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Bakken Bears

Bakken Bears knuste Horsens på ny og er dermed klar til DM-finalen for den 24. gang i streg.

Basketligaen

Basketball er ikke ens overalt, og det har Tony Wroten mærket på egen krop.