Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Randers Cimbria forlænger med talent

Sharif Barfi og Randers Cimbria har forlænget samarbejdet, så det nu løber frem til næste sommer.

Foto: Thorfoto

Halvvejs inde i sidste sæson vendte Sharif Barfi hjem til Danmark efter et kort ophold i Frankrig hos EuroLeague-holdet LDLC ASVEL´s akademi.

Barfi, der sidste sommer blev draftet i den internationale NBA G League-draft af South Bay Lakers, skrev under med Randers Cimbria, og den 19-årige dansker vil også være at finde på Randers-holdkortet i næste sæson.

Det har den kronjyske klub udmeldt på Facebook.

“Jeg er utrolig glad for at jeg fortsætter i Randers Cimbria i den kommende sæson. Jeg ser virkelig frem til at komme igang med sæsonen, hvor vi kommer til at gøre alt hvad vi kan for at være med i toppen af ligaen,” udtaler Barfi til klubbens Facebookside.

Sharif Barfi, der før kontrakten med LDLC ASVEL tørnede ud for BC Copenhagen, nåede ti kampe for Randers i Basketligaen i sidste sæson. Barfi snittede 2,1 point og 1,1 rebounds i knap ni minutter per kamp.

I alt har Barfi 70 kampe i Basketligaen på sit CV.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Bakken Bears

Der var torsdag aften lagt op til en vaskeægte klassiker i dansk basket, da Bakken Bears og Horsens IC tørnede sammen. Efter en tæt...

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Basketligaen

Randers Cimbria har fundet klubbens nye træner, der er hentet hos liga-konkurrenterne.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.