Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Horsens IC giver BMS en ordenlig lusing

Horsens IC tog en sikker sejr i onsdagens kamp mod BMS Herlev

Foto: MJ Horsens

Onsdag aften tog Horsens IC imod BMS Herlev i Basketligaens Playoff A 1-6. Inden kampen lå Horsens nummer fire, og BMS Herlev lå nummer seks, og den stilling var uændret, da kampen var færdigspillet.

Horsens IC tog en storsejr over gæsterne fra Herlev, da de vandt med 86-59. Kampens topscorer blev amerikanske Chris Lykes, der stod for 24 point, mens gæsternes topscorer blev danske Marqus Mitrovic Marion, der stod for 19 point.

Horsens startede bedst

Kampens første scoring blev sendt i kurven af hjemmeholdets Frederik Rungby, og det blev startskudet til en dominerende indsats af Horsens-mandskabet, der lidt over halvvejs i kampens første periode var foran 11-6.

Gæsternes første scoring blev scoret af Eamonn Joyce, der på det tidspunkt reducerede til 4-2.

Det lykkedes BMS Herlev at udligne til 11-11 ved en trepoints-scoring af Marqus Marion, men dette var sidste gang første halvleg, at gæsterne var tæt på hjemmeholdet.

Da første periode var færdigspillet var hjemmeholdet foran 23-17, og da anden periode endte 20-20, kunne Horsens IC gå til halvleg foran med seks point, da stillingen var 43-37.

Horsens stak af til sidst

Præcis ligesom kampens første scoring blev anden halvlegs første scoring sendt i nettet af Frederik Rungby. Denne gang var det dog en trepoints-scoring, hvor det i første halvleg var en topoints-scoring.

Tredje periode forgik på Horsens’ præmisser, og jo længere hen i perioden vi kom, jo mere sandsynlig så en Horsens-sejr ud.

Det lykkedes Horsens-mandskabet at vinde tredje periode med syv point, da stillingen efter de ti minutters basketball var 19-12, og dermed var hjemmeholdet foran med 13 point, inden kampens sidste periode skulle spilles.

BMS Herlev kæmpede for at hænge i, og vi skulle helt ned til kampens sidste tre minutter, før Horsens IC endegyldigt stak af, og det gik stærkt.

Med tre minutter igen var stillingen 73-59, og da kampen sluttede var stilligen 86-59, hvilket vil sige, at Horsens sluttede kampen på et 13-0 run, og dermed kunne de tage sejren.

Næste kamp for de to hold er for Horsens’ vedkommende mandag d. 3 april, hvor Svendborg Rabbits gæster Forum Horsens. BMS Herlev tager næste gang imod Team FOG Næstved, og denne kamp spilles søndag d. 2 april.

Mit navn er Alexander Christiansen, og jeg er NBA-redaktør her på siden. Ved siden af er jeg journaliststudrende på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole i Aarhus. Jeg har fulgt med i NBA siden 2014/15 sæsonen, og jeg følger den danske basketliga tæt, hvor jeg tit er at finde til Bakken Bears' kampe i Vejlby-Risskov Hallen.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Horsens IC cruisede videre onsdag aften med endnu en sejr, selvom et hårdtkæmpende Vejen-mandskab i perioder viste tænder.

Basketligaen

Formstærke Horsens IC gæstede onsdag aften BK Vejen, hvilket østjyderne gjorde med bravur.

Basketligaen

Mandag aften mødte BK Vejen overmagten, da de tog imod Basketligaens tophold, Team FOG Næstved, hjemme i Vejen Idrætscenter.

Basketligaen

Opgøret mellem BK Vejen og oprykkerne fra Gladsaxe Basketball udviklede sig som en jævnbyrdig affære lige indtil, at gæsterne bed fra sig.

Basketligaen

Torsdag aften stod på endnu et opgør i Basketligaen, da Horsens IC og Holbæk-Stenhus stødte hovederne sammen i Jylland, hvor hjemmeholdet sikrede sig sin...

Basketligaen

Lørdag eftermiddag led BMS Herlev endnu et nederlag, da BK Vejen gæstede Herlev Hallerne og sejrede.

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Bakken Bears

Der var torsdag aften lagt op til en vaskeægte klassiker i dansk basket, da Bakken Bears og Horsens IC tørnede sammen. Efter en tæt...