Fredag aften stødte toppen af Pro A og B sammen i Herlev Hallen. Wolfpack Basketball, som var uden Oliver Strøh, tog imod et lidt afstumpet Bakken Bears-hold. Gæsterne var uden Darko Jukic og Adama Darboe, der begge havde været en del af landsholdstruppen, som led et skuffende nederlag i Sverige torsdag aften. Ryan Martin sad ude med en skade.
Bakken Bears havde derfor taget to unge talenter med i truppen, Liam Churchill og Magnus Møllgaard, som til dagligt spiller for EBAA og U19-holdet. Wolfpack havde som altid mange unge danske talenter med. 20,5 år var gennemsnitsalderen for hjemmeholdets syv bænkspillere.
På trods af de manglende profiler for Bakken forløb kampen, som mange nok havde forventet. Wolfpack fulgte godt med i de første 14 minutter af kampen, men så lykkedes det gæsterne at få sat et slag med den store bjørneklo ind. Stillingen gik fra 32-38 til 36-64 på omkring fem minutter. Wolfpack fik lukket hullet en lille smule inden halvleg, hvor stillingen var 42-66.
Et spørgsmål om sejrens størrelse
Anden halvleg startede lidt som første, hvor Wolfpack hang i. Faktisk spillede hjemmeholdet lige op med Danmarks bedste hold i de første otte minutter af tredje periode. Bjørnene sluttede de sidste to minutter på et 12-4 run, og stillingen var 66-98 inden sidste periode.
Sidste periode gav mulighed for spilletid til en masse af de unge, da kampen reelt set var ovre. Churchill og Møllgaard lavede til sammen ti point, mens Morten Bülow blev ulvenes mest scorende spiller fra bænken. Kampen endte 80-124, og Bears viste igen dybe de er.
Bakken Bears havde syv spillere med 11 eller flere point. Hayden Dalton førte an med 23 point. Sylvester Berg var eneste bjørn, som ikke kom på scoringstavlen, men tilgengæld leverede han ni assists.
Deionte Simmons blev kampens topscorer med 24 point, mens Mathias Seilund scorede 18. Ulvene får en chance for at revanchere nederlaget allerede på mandag, når de gæster Bakken.










































































