Efter den fantastiske sejr over Fraport Skyliners i Basketball Champions League, var det atter blevet hverdag for Bakken Bears. Det betød de i går skulle en tur til hovedstaden for, at møde Stevnsgade Supermen, i hvad der lignede et storsejr gæsterne. Bakken havde hele kampen under kontrol og kampen endte 87-108 i udeholdets favør.
Kampens første fem minutter var en ligebyrdig affære og efter fem minutters spil stod kampen 14-18. Herefter viste Bakkens big-guys sig dog for stærke for Stevnsgade, anført af en velspillende Michel Diouf som alene i første periode lagde 10 point i kurven. Stevnsgade fik ikke et ben til jorden sidste halvdel af perioden, der således endte 20-36.
Anden periode forsatte som første. Denne gang var det amerikanske Devaughn Akoon-Purcell der forsatte hvor Diouf slap, Akoon-Purcell scorede i perioden 10 point. Stevnsgade kan dog takke amerikanske Davie Champagnie, som i perioden fik tur i den og prøvede at holde hjemmeholdet inde i kampen. Der var dog ikke meget at stille op mod overmagten og perioden endte 44-63.
Efter pausen forsatte Bakken sin dominans, i en tredje periode der var en noget ensidig affære. Diouf og Akoon-Purcell forsatte det gode spil fra perioderne inden. De to scorede i perioden til sammen 13 point, Stenvsgade scorede til sammenligning 17 point. Perioden endte 61:88.
På trods af Stevnsgade smalle trup fik de dog en smule tur i den i fjerde periode, hvor kampen dog var afgjort. Jesper Sandager fik tur i den bag 3-point linjen, mens Champagnie forsatte sit gode spil. Det var dog for lidt og for sent til overhovedet kunne ryste udeholdet fra Århus, der kunne rejse hjem med en nem sejr. Kampen endte 87-108.
Kampens spiller for Bakken Bears var Devaughn Akoon-Purcell som scorede 23 point på bare 20 minutter. For Stevnsgade var kampens spiller Davie Champagnie, som også blev kampens topscorer. Champagnie socrede 25 point og supplerede med 7 rebounds.
Foto: Robert Dines Rasch
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.









































































