fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Bakken Bears

17-årig Bakken Bears-stjerneskud stjæler overskrifter i storsejr

17-årige Frederik Drejer Erichsen leverede en ny career high i Basketligaen, da han lørdag hjalp Bakken Bears til en sikker sejr mod BK Amager på 102-74.

Foto: Kim Haugaard - FRAME2

Bakken Bears pligtsejrede, da de lørdag eftermiddag fik besøg af BK Amager i Sparekassen Danmark Basketball Center. Aarhusianerne var foran fra start til slut og viste ingen slinger i valsen mod BK Amager, der er det eneste tilbageværende hold, der endnu har til gode at smage sejrens sødme i denne sæson.

Bakken Bears satte sig tidligt på kampen og var allerede efter ti minutter foran med 28-14. Klasseforskellen var som forventet for stor, og i pausen var hjemmeholdet foran med komfortable 22 point.

Bjørnene fortsatte dominansen i anden halvleg og sejrede sikkert med cifrene 102-74, men det er næppe resultatet, der trækker de største overskrifter i kølvandet på opgøret.

17-årige Frederik Drejer Erichsen spillede lørdag sin blot sjette kamp i Basketligaen. Den danske ungdomslandsholdspiller, der qua dobbeltlicens tørner ud for både Bakken Bears og Bears Academy, fik knap 19 minutter på banen og sluttede som topscorer for de forsvarende danske mestre med 20 point. De 20 point er hans nye career high i Basketligaen.

Bears-stortalentet var varm bag trepointslinjen, hvor han ramte fem af sine seks forsøg. Drejer Erichsen, der forud for denne sæson er kommet til Bears fra SISU Basketball, kunne dertil også notere sig for seks assists – flest af alle i kampen.

Kampens topscorertitel gik dog til gæsternes Oscar Quackenbush, der scorede 32 point. DeAndre Pinckney scorede 19 point for Bakken Bears.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

De næste 2 år streames alle Basketliga-kampe på Ekstra Bladet+.

Bakken Bears

Anders Sommer tager skridtet direkte fra Basketligaen til EuroLeague.

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Vejen Basket er godt i gang med sammensætningen af næste sæsons trup.

Basketligaen

Mathias Bak Christensen er igen at finde på holdkortet hos BC Copenhagen.

Basketligaen

Amerikanske Max Murrell er ny mand i Holbæk-Stenhus.

Basketligaen

Martin Poulsen er blevet udstyret med en ny aftale i BC Copenhagen.

Bakken Bears

Bakken Bears har forstærket truppen med amerikanske Sam Sherry, der kommer til klubben på en etårig aftale.